فروشگاه لپ تاپ بهار

آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد؟

آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد؟

آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد؟ این یکی از سوالاتی‌ست که پاسخ‌های مختلفی به آن داده می‌شود. برخی معتقدند شارژ اولیه لپ تاپ یک عامل مهم در سالم نگه داشتن باتری است، و برخی این مرحله را اضافی می‌دانند و نادیده‌اش می‌گیرند. اگر درحال مطالعه این مطلب هستید، حتما اهل استفاده اصولی از دستگاه‌تان هستید و به نگهداری از باتری لپ تاپ خود اهمیت می‌دهید. با ما همراه باشید تا ببینیم آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد یا خیر.

 آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد

شارژ اولیه باتری لپ تاپ، بله یا خیر؟

اگر درباره این موضوع در اینترنت جستجو کنید، ممکن است با پاسخ‌هایی روبرو شوید که شارژ اولیه باتری لپتاپ را عاملی تاثیرگذار بر سلامت و طول عمر آن بدانند.

آنها می‌گویند که وقتی لپ تاپ تازه‌ای را می‌خرید، بدون روشن کردن آن، باید دستگاه را با آداپتور خودش به برق بزنید، و ۸ تا ۱۰ ساعت به طور یکنواخت و بدون قطعی و نوسان آن را شارژ کنید. این گروه از افراد علاوه بر تاکید بر روشن نکردن دستگاه در روند شارژ اولیه لپ تاپ، می‌گویند که باتری لپ تاپ‌های نو بعد از حدود ۱۰ ساعت شارژ اولیه است که به کارایی واقعی خود می‌رسند.

هرچند که شارژ کردن لپ تاپ با آداپتور خودش و با یک جریان برق قابل اعتماد ایده بسیار خوبی است، شارژ اولیه باتری لپتاپ اصلا یک مرحله ضروری نیست. اینکه لپ تاپ (و یا حتی تلفن همراه) باید ۱۰ ساعت به برق وصل باشد و شارژ شود، یک نظریه عجیب و غیر علمی است.

این روزها تقریبا تمام دستگاه‌ها به باتری‌های لیتیوم یون و یا لیتیوم پلیمر مجهز هستند. این باتری‌های جدید برخلاف باتری‌های قدیمی نیکلی به شارژهای طولانی نیازی ندارند. این باتری‌ها وقتی کاملا پر شوند، شارژر لپتاپ را روی حالت پیشفرض قرار می‌دهند و دیگر جریانی از آن دریافت نخواهند کرد. چه شارژر را جدا کنید و چه تا کامل شدن ۱۰ ساعت صبر کنید. هرچند افرادی هستند که توصیه می‌کنند همان ابتدای کار یکی دوبار باتری را کالیبره کنید، اما شارژ کردن دستگاه برای ۱۰ ساعت توجیهی ندارد.

شارژ اولیه باتری لپتاپ

نگهداری از باتری لپ تاپ با شارژ صحیح

همان‌طور که دیدید، پاسخ پرسش "آیا باتری لپ تاپ نیاز به شارژ اولیه دارد؟” منفی است. در این قسمت چند نکته درباره شارژ صحیح و نگهداری از باتری لپ تاپ آورده‌ایم، که می‌توانند به افزایش عمر این قطعه کمک کنند:

  • وقتی که یک لپ تاپ جدید می‌خرید و و آن را روشن می‌کنید، اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که حدود ۴۰٪ شارژ اولیه دارد. این میزان شارژ به شما اجازه می‌دهد تا هنگام خرید بتوانید آن را روشن و تست کنید. نکته مهمتر این است که شارژ اولیه باتری لپتاپ به این میزان برای نگهداری لپ تاپ و عدم استفاده از آن برای یک مدت (مثلا زمان ذخیره در انبار) بهترین میزان ممکن است. شما هم اگر برای مدتی نمی‌خواهید از دستگاه استفاده کنید، به همین میزان آن را شارژ کنید.
  • همیشه سعی کنید پیش از تخلیه کامل شارژ باتری‌های لیتیوم ـ یون و پلیمر، آنها را بین ۵۰٪ تا ۸۰٪ شارژ کنید. پیشنهاد می‌کنیم اجازه ندهید تا عملیات شارژ به صورت ۱۰۰٪ انجام شود. به طور کلی بهتر است این باتری‌ها را در فواصل زمانی کوتاه‌تر شارژ کنید تا عمرشان بیشتر شود. اما اگر دستگاه‌تان از باتری‌های قدیمی استفاده می‌کند، بهتر است اجازه دهید شارژ آنها کاملا تخلیه شود، و آنها را هم به طور کامل شارژ کنید.
  • کالیبره کردن نیز می‌تواند به نگهداری از باتری لپ تاپ کمک کند. برای اینکار ماهی یکبار باتری را کاملا تخلیه و سپس آن را شارژ کنید. به این ترتیب، زمان پایان شارژ باتری هم به درستی به شما نمایش داده خواهد شد.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x