در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

آیا باتری لپ تاپ قابل تعویض است؟

آیا باتری لپ تاپ قابل تعویض است؟

منظره خالی شدن شارژ باتری لپ تاپ با سرعتی بیشتر از همیشه، حقیقتا یک صحنه تراژیک است. دیگر با خیال راحت نمی‌توان لپ تاپ را به کافه و کتابخانه برد، با آن فیلم دید، و به طور کلی از آن استفاده کرد. بهترین تصمیمی که می‌توانید به عنوان صاحب دستگاه بگیرید، تعویض باتری لپ تاپ است. هرچند تعمیر باتری لپ تاپ هم در مواردی امکان‌پذیر است، اما خطرات و مشکلات خود را دارد و به اندازه تعویض باتری توصیه نمی‌شود.

 آیا باتری لپ تاپ قابل تعویض است

آیا باتری لپ تاپ قابل تعویض است؟

بله. اگر باتری لپتاپ داخلی نباشد و تنها با فشردن چند ضامن آزاد شود، تعویض باتری لپ تاپ دیگر از این ساده‌تر نمی‌شود. درواقع در این حالت پیدا کردن یک باتری باکیفیت چالش اصلی‌ست، و نه صرفا جایگذاری باتری جدید. پیشنهاد ما این است که حتما سراغ فروشندگان با سابقه بروید و اولین باتری ارزان‌قیمتی را که دیدید نخرید.

این کار برای باتری‌های داخلی، که برخی به آن باتری‌های غیر قابل تعویض لپ تاپ یا باتری جدا نشدنی لپ تاپ هم می‌گویند، کمی پیچیده‌تر است. با این حال، این باتری‌ها هم قابل تعویض هستند، و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. در این حالت یا می‌توانید کار را کلا به دست یک متخصص بسپارید، یا خودتان دست به‌کار شوید.

اگر ساختار درونی لپ تاپ‌های مدرن را خوب می‌شناسید و ابزار مناسب و مهارت کافی هم دارید، احتمالا خودتان می‌توانید تعویض باتری‌های لپ تاپ را انجام دهید.

 

زمان تعویض باتری لپ تاپ

قبل از خرید باتری جدید و اقدام برای تعویض آن،‌ بهتر است مطمئن شوید که واقعا زمان تعویض باتری لپ تاپ تان فرا رسیده است. پاسخ این سوال را با دقت بسیار بالا از سیستم عامل بگیرید.

اگر سیستم عامل‌تان ویندوز است:

 1. CMD را اجرا کنید. برای اینکار می‌توانید این دستور را در منوی استارت پیدا کنید،‌ یا کلیدهای R و Win را با هم فشار دهید و دستور CMD را در پنجره تایپ کنید.
 2. بعد از باز شدن پنجره CMD، دستور powercfg /batteryreport را تایپ کنید و اینتر را بزنید. این دستور یک فایل کامل درباره باتری شما آماده می‌کند (آدرس دقیق در پنجره CMD نیز نشان داده می‌شود).
 3. فایل را باز کنید، و اعداد جلوی Design Capacity و Full Charge Capacity را با یکدیگر مقایسه کنید. هرچقدر ظرفیت فول شارژ از ظرفیت طراحی شده باتری کمتر باشد،‌ ضرورت تعویض باتری لپ تاپ بیشتر است.

اگر از سیستم عامل مک استفاده می‌کنید:

 1. به بخش About This Mac بروید و روی System Report کلیک کنید تا یک گزارش جامع برای شما تهیه شود.
 2. یک راه دیگر برای فهمیدن زمان تعویض باتری لپ تاپ نگه داشتن کلید Alt یا Option بعد از کلیک روی آیکون باتری در نوار وضعیت است.

 آموزش تعویض باتری لپ تاپ

آموزش تعویض باتری لپ تاپ

اگر باتری دستگاه‌تان پرتابل است، تنها باید آن را خاموش کنید؛ آداپتور را جدا کنید؛ باتری را با آزاد کردن ضامن‌ها خارج کنید؛ و نهایتا باتری جدید را روی دستگاه بیندازید. اما اگر باتری سیستم‌تان در دسته باتری های غیر قابل تعویض لپ تاپ قرار می‌گیرد، باید لپ تاپ را باز کنید. برای تعویض باتری جدا نشدنی لپ تاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. بعد از خاموش کردن لپتاپ و جدا کردن آداپتور، دستگاه را برگردانید و با پیچ‌گوشتی مناسب پیچ‌های پنل را باز کنید. توجه داشته باشید که ممکن است همه پیچ‌ها یک اندازه نداشته باشند. برخی برندها پیچ مخفی هم دارند.
 2. درایو نوری را باز کنید و آن را از دستگاه بیرون بیاورید. ممکن است پیچ‌هایی زیر درایو و پنل کف لپتاپ وجود داشته باشد؛ آنها را هم خارج کنید.
 3. پنل کف دستگاه را به دقت جدا کنید. برای اینکار، کاردکی را بین پنل و قسمت دیگر قرار دهید. کمی فشار ایجاد کنید تا پنل شل شود و بتوانید آن را خارج کنید. اگر سیمی به آن متصل است، آنها را نیز به آرامی جدا کنید.
 4. باتری را پیدا کنید. سیم‌های آن را به آرامی جدا کنید؛ در صورت وجود، پیچ‌هایش را هم باز کنید. معمولا یک رشته سیم باتری را به مادربورد متصل می‌کند.
 5. باتری جدید را جایگزین، و اتصالات و پیچ‌ها را مجددا وصل کنید. قبل از روشن کردن لپتاپ اجازه دهید باتری برای چند ساعت شارژ شود.

چند نکته

 • برای تعویض باتری باید لپتاپ را باز کنید، و این یعنی از بین رفتن ضمانت. اگر هنوز از زمان گارانتی باقی مانده است، اینکار را به یک تکنسین بسپارید.
 • حین تعویض، بوردهای دستگاه را لمس نکنید تا آسیبی نبینند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از تعویض باتری لپ تاپ مچ‌بند استاتیک بپوشید یا یک جسم فلزی را لمس کنید.
 • برای باز کردن کابل‌های نواری ابتدا مکانیزم روی پورت را باز کنید و بعد کابل را بیرون بکشید.