در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

آیا باید باتری لپ تاپ را در بیاوریم؟

آیا باید باتری لپ تاپ را در بیاوریم؟

پس از زیر و رو کردن دنیای وب برای انتخاب و خرید یک لپتاپ جدید، جستجو برای راه‌های نگهداری و افزایش طول عمر آن شروع می‌شود. اینکه آیا باید باتری لپ تاپ را در بیاوریم، یکی از سوالات پرتکرار در زمینه نگهداری از باتری لپتاپ است. در این مقاله قصد داریم یکبار برای همیشه تاثیر جدا کردن باتری لپ تاپ و استفاده از برق مستقیم برای لپ تاپ را بررسی کنیم، تا ببینیم بالاخره باید آیا باتری لپ تاپ را در بیاوریم یا نه؟

آیا باید باتری لپ تاپ را در بیاوریم

چقدر با طرز کار باتری لپ تاپ آشنا هستید؟

برای اینکه ببینیم در آوردن باتری لپ تاپ چگونه می‌تواند روی دستگاه ما و قطعاتش تاثیر بگذارد، بهتر است کارکرد باتری‌های مخنلف را به خوبی بشناسیم. باتری‌های لپ تاپ به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: یکی باتری‌های قدیمی نیکل‌ کادمیوم و نیکل هیدرید که منسوخ شده‌اند، و دیگری باتری‌های سلولی لیتیوم جدیدتر و مطمئن‌تر (یعنی لیتیوم‌ یون و لیتیوم‌ پلیمر).

این دو باتری لیتیومی‌ شناخته‌شده شباهت زیادی به یکدیگر دارند. اما با دقت بیشتر متوجه مزایا و معایب هرکدام از آنها می‌شویم. برای مثال، قدرت باتری‌های لیتیوم‌ یون در ذخیره نیرو بیشتر است؛ اما به علت وجود مایع در ساختارشان، احتمال خرابی بیشتری هم دارند. از طرف دیگر، باتری‌های لیتیوم‌ پلیمر مقاومت بیشتری دارند، اما قدرت آنها برای ذخیره نیرو کمتر است.

ظرفیت باتری‌های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمر محدود است. یعنی آنها بیشتر از اندازه‌ای معین شارژ یا اصطلاحا اور شارژ نمی‌شوند. وقتی این باتری‌ها پر می‌شوند، لپ تاپ فرآیند شارژ را متوقف و از باتری اسفاده می‌کند. به همین ترتیب، وقتی شارژ باتری کم شود، لپ تاپ دوباره فرآیند شارژ را آغاز می‌کند. شارژ و دشارژ کامل هم به باتری‌های لیتیومی آسیب می‌رساند، برخلاف باتری‌های نیکل کادمیوم.

 

آیا جدا کردن باتری لپ تاپ مفید است؟

پاسخ‌های ضد و نقیضی به این سوال وجود دارد. با بررسی همه آنها باید بگوییم که پاسخ کلی «بله» است. باتری‌های لیتیومی در مقایسه با مدل‌های قدیمی پیشرف چشمگیری داشته‌اند (مثلا اور شارژ نمی‌شوند یا اثر حافظه‌ای ندارند) اما مشکلات و ایرادات مخصوص به خود را دارند.

گرما مهمترین عاملی است که سلامت باتری شما را تهدید می‌کند. یک لپ تاپ در حال شارژ و اجرای برنامه‌های سنگین، گرمای زیادی تولید می‌کند و می‌تواند در طولانی مدت به باتری آسیب بزند. پس اگر می‌خواهید لپتاپ را به برق وصل کنید و به مدت طولانی به ویرایش ویدیو، بازی یا چنین کارهایی بپردازید، جدا کردن باتری لپ تاپ قبل از شروع کار ایده خوبی است.

در آوردن باتری لپ تاپ در یک حالت دیگر هم توصیه می‌شود: زمانی که بخواهید برای مدتی طولانی (مثلا چند هفته) از دستگاه‌تان استفاده نکنید. در این مواقع باتری را تا 40% شارژ و بعد آن را بردارید. جدا کردن باتری لپ تاپ با این میزان شارژ به پایدار ماندن و آسیب نرسیدن به ترکیبات شیمیایی سلول‌های آن کمک می‌کند.

 جدا کردن باتری لپ تاپ

در آوردن باتری لپ تاپ راه حل نهایی نیست!

پاسخ سوال "آیا باتری لپ تاپ را در بیاوریم" را بررسی کردیم، اما باید بگوییم که حتی باتری‌های مدرن هم عمر مفید خود را دارند. در واقع روند کاهش عمر ف باتری‌های لیتیومی از اولین شارژ آنها استارت می‌خورد. آنها برای چندصد چرخه ظرفیت خود را نگه می‌دارند، اما به تدریج کارکرد اولیه‌شان را از دست می‌دهند. اما با در آوردن باتری لپ تاپ در شرایط مناسب، و رعایت نکاتی کاهش عمر آن را به تعویق می‌اندازد:

  • اجازه ندهید باتری کاملا دشارژ شود (بازه 20% و 85% را در چرخه‌های شارژ رعایت کنید).
  • باتری دستگاه‌تان را در معرض دمایی بیشتر از 21 درجه و کمتر از 5 درجه سانتی‌گراد قرار ندهید.
  • از شوک‌های فیزیکی به باتری جلوگیری کنید. باتری و اجزای درون آن در برابر ضربه بسیار حساس هستند.
  • در چرخه کامل شارژ و دشارژ اختلال ایجاد نکنید. حتی اگر می‌خواهید دستگاه را برای مدتی طولانی به برق بزنید، اجازه دهید هر از گاهی باتری تا حدی خالی شود.