در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا فن لپ تاپ خاموش نمی شود؟

چرا فن لپ تاپ خاموش نمی شود؟

چرا فن لپ تاپ خاموش نمی شود؟

خاموش نشدن فن لپ تاپ مشکلی ست که کاربران بسیاری با آن مواجه شده اند. این مهم ممکن است برای هر نوع لپ تاپی ایجاد شود. شرح این وضعیت به این گونه است که با فشردن گزینه shut down, صفحه و مانیتور خاموش می شود؛ اما فن و هارد دیسک همچنان روشن است. برای اینکه بدانید چرا فن لپ تاپ خاموش نمی شود؟ همچنین آشنایی با رفع علت خاموش نشدن فن لپ تاپ تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

چرا فن لپ تاپ خاموش نمی شود؟

کار کردن فن ها به مدت چند ثانیه بعد از خاموش شدن امری طبیعی است؛ اما اگر به مدت طولانی این روند ادامه پیدا کند. این مشکل در بیشتر مواقع می تواند دلایل سخت افزاری یا نرم افزاری دستگاه باشد. از مهم ترین علت ها می توان به نصب ویندوز 7 و 8.1 و 10 (64x) اشاره کرد. یا به بیان دیگر ویندوز یا برنامه های دیگر به درستی نصب نشده است. و بهتر آن است که ویندوز دوباره نصب شود. در غیر این صورت بسته به نوع برند لپ تاپ می تواند دلایل متعددی داشته باشد. در ادامه مطلب با راه حل های رفع مشکل خاموش نشدن فن لپ تاپ شما را آشنا می کنیم. 

 1. تنظیمات 

  bios

در این روش بعد از روشن شدن سیستم دکمهf2  را بزنید. تا به تنظیمات بایوس دسترسی پیدا کنید. در آنجا در قسمت Main بخشی با عنوان network boot وجود دارد, که باید disable شود. این عمل در رفع مشکل خاموش نشدن لپ تاپ می تواند کمک کننده باشد.

 1. دی اکتیو کردن 

  hybrid shut down

در ویندوزهای 7 و 8.1 و 10 قابلیتی به نام hybrid shut down وجود دارد. که در صورت فعال بودن آن می تواند منجر به خاموش نشدن لپ تاپ شود. با بررسی این گزینه و فعال بودن آن به راحتی می توان آن را غیرفعال کرد. برای این کار طبق این دستور العمل پیش روید؛

 • ابتدا گزینه power options را در پوشه کنترل پنل جستجو کنید.
 • بعد از گشودن آن, در قسمت منوی سمت چپ صفحه بر روی گزینه choose what the power button dose کلیک کنید.
 • سپس روی گزینه change setting that are currently unavailable بزنید.
 • در انتها گزینه turn on fast startup recommended را دی اکتیو کنید و دکمه save را در ذخیره تنظیمات بزنید.

 

 1. دی اکتیو کردن

  fast startup

در صورت فعال بودن گزینه fast startup می تواند یکی از دلایل خاموش نشدن فن لپ تاپ باشد. که در این صورت با دی اکتیو کردن آن می توان آن را حل کرد. در این روش نیز به قسمت کنترل پنل سیستم خود وارد شوید. و گزینه power options  را سرچ کنید. بعد از باز کردن در قسمت سمت چپ, گزینه choose what the power buttons  را انتخاب کنید.

بعد بر روی گزینه change setting that are currently unavailable  کلیک کنید.

سپس گزینه turn on fast startup را دی اکتیو کنید و در آخر گزینه save changes را بزنید و تمام.

 1. خارج کردن قطعات سخت افزاری از لپ تاپ

گاهی اوقات قطعات لپ تاپ همچون USB یا USB HUB یا کارت صدا اکسترنال می تواند باعث تداخل با ویندوز شود. در صورت وجود این لوازم جانبی, آن ها را جدا کنید. و بعد از جدا کردن سیستم را تست کنید. این روش کاربردی نیز در جهت رفع مشکل خاموش نشدن فن لپ تاپ می تواند کمک کننده باشد.

بعضی مواقع نیز امکان دارد بر روی دستگاه برنامه ای را پیدا کنید که بیشترین درصد پردازنده را به خود اختصاص داده است. در این صورت روی آن راست کلید کرده و «پایان کار» را بزنید.