فروشگاه لپ تاپ بهار

لپ تاپ چند فن دارد؟

لپ تاپ چند فن دارد؟

تا به حال این سوال برایتان ایجاد شده است که لپ تاپ چند فن دارد؟ بسته به برند تولیدکننده و طراحی حرارتی دستگاه، تعداد فن های لپ تاپ انواع مختلفی دارد. بعضی از لپ تاپ‌ها گرمای بیشتری نسبت به بقیه تولید می‌کنند. بنابراین به مکانیسم خنک‌کننده قدرتمندتری نیاز دارند تا دما را کمتر از حد توصیه‌شده نگه دارد. در ادامه بررسی می‌کنیم که هر لپ تاپ چند فن دارد.

 لپ تاپ چند فن دارد

لپ تاپ‌های بدون فن

ایده نگران‌کننده‌ای است، اما در برخی موارد لپ تاپ‌ها حتی به خنک‌کننده فعال هم احتیاج ندارند. این سیستم‌ها کارت گرافیک اختصاصی ندارند و گرمای تولیدشده توسط CPU آنها هم ناچیز است. پردازنده‌های سری M اینتل نمونه خوبی برای این نوع تنظیمات هستند.

لپ تاپ‌های بدون فن شامل لپ تاپ‌های فوق العاده نازک و رایانه‌های لوحی (tablet PC) می‌شوند.

 

لپ تاپ‌های با یک فن

در بیشتر موارد، پاسخ سوال لپ تاپ چند فن دارد، عدد یک است. در حال حاضر سیستم‌های تک فن پرکاربردترین نوع ست‌آپ و ساخت است. این روش در لپ تاپ‌هایی که فضای کافی را برای گذاشتن هیت سینک و نصب فن دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوت بوک‌های چندرسانه‌ای و لپتاپ‌های گیمینگ پایه نمونه‌های خوبی برای این دستگاه‌ها هستند. فن این دستگاه‌ها بیشتر در کناره‌های لپ تاپ نصب شده و هوا را از کنار آن خارج می‌کنند.

 

لپ تاپ‌های با دو فن

پاسخ‌ها به سوال یک لپ تاپ چند فن دارد، در حال جذاب‌تر شدن است. دستگاه‌هایی که از کارت گرافیک پیشرفته و پردازنده مرکزی قدرتمند استفاده می‌کنند، دارای دو فن هستند. این دو فن می‌توانند به یک هیت سینک یکسان متصل شوند، که هم پردازنده و هم پردازنده گرافیکی را پوشش می‌دهد؛ یا اینکه ممکن است به هر یک از آنها هیت سینک جداگانه اختصاص داده شده باشد.

فن‌ها در این دستگاه‌ها بیشتر در پشت قسمت لپ تاپ قرار دارند. این فن‌ها با سرعت بیشتری نسبت به نوع معمولی می‌چرخند تا حداکثر جریان هوا را تامین کنند، اما ممکن است سر و صدای بیشتری در روند کار ایجاد کنند.

 لپ تاپ چند فن دارد

چالش‌های افزایش تعداد فن های لپ تاپ

وقتی درباره این موضوع صحبت می‌کنیم، می‌دانیم که تعداد فن های لپ تاپ هرچه بیشتر باشد، لپ تاپ بهتر خنک شده و دچار overheat نمی‌شود؟ پس چرا سازندگان همین کار را نمی‌کنند؟

باید توجه کنیم که سازندگان لپ تاپ همواره در حال تلاش برای ایجاد تعادل بین دو مورد هستند: قدرت پردازش بیشتر و وزن کمتر. آنها معمولا راه حل‌های خنک‌کننده‌ای ارائه می‌دهند که حجم کار معمول را کنترل می‌کند (شامل یک یا چند فن). برای کنترل بدترین حالات (مانند کار کردن CPU و GPU با بیشترین توان، کار در یک فضای گرم یا روی یک سطح نرم) به گازهای گرمایی اعتماد می‌کنند؛ زیرا جریان هوا محدود است.

در کنار تعداد فن های لپ تاپ، دریچه‌ها و منافذ هوا نیز بخشی از طراحی خوب برای دفع کارآمدتر دما هستند. یک لپ تاپ ممکن است مستقیما زیر فن(ها) و همچنین در زیر قطعات مهم تولیدکننده گرما منفذ داشته باشد. اگر لپ تاپ به طور مستقیم زیر قطعاتی که به خنک شدن نیاز دارند منفذ داشته باشد، یک پد خنک‌کننده که هوا را مستقیما به لپ تاپ شما می‌رساند، کمک خوبی برای فن(های) دستگاه شما خواهد بود.

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x