در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند؟

چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند؟

CPU و GPU در لپ تاپ ها از مهمترین مولفه‌های سیستم هستند، که در حین کار گرمای زیادی تولید می‌کنند. در صورت کار نکردن فن لپ تاپ، آنها بیش از حد گرم می‌شوند و برای محافظت از اجزای داخلی، لپتاپ به طور خودکار خاموش می‌شود. بنابراین، اینکه چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند، خیال ما را از بابت عملکرد صحیح سیستم راحت می‌کند.

در ادامه توضیح می‌دهیم که چطور متوجه کار کردن یا کار نکردن فن لپ تاپ شویم.

 کار نکردن فن لپ تاپ

استفاده از نرم افزار تست سالم بودن فن لپ تاپ

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اینکه چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند، استفاده از نرم‌افزارهاست. استفاده از این برنامه‌ها احتیاجی به دانش سخت‌افزاری یا باز کردن دستگاه ندارد، و سریعا شما را از کار کردن یا کار نکردن فن لپ تاپ مطلع می‌کند.

 

نرم افزار HWMonitor

HWMonitor نرم‌افزاری است که پارامترهای سخت‌افزار را در حین کار کنترل می‌کند. داده‌های سیستم فن در لپتاپ نیز توسط این برنامه برای نظارت ثبت می‌شود.

بعد از دانلود و نصب این نرم افزار تست سالم بودن فن لپ تاپ، روی بخش Fans کلیک کنید. در اینجا وضعیت چرخش فن(ها) نمایش داده می‌شود. اگر پارامتر آن(ها) عددی بزرگتر از صفر باشد، یعنی فن در حال کار کردن است. اما اگر پارامتر 0 باشد، به معنای کار نکردن فن لپ تاپ است.

 

نرم افزار SpeedFan

یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای اینکه چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند، استفاده از نرم افزار SpeedFan است. این برنامه را دانلود و نصب کنید.

سپس، برای دیدن پارامترهای فن سی پی یو (مانند تعداد دورهای فن خنک کننده) نرم‌افزار را اجرا کنید. اگر آنها به صورت 0 نمایش داده شوند، به معنی‌ست کار نکردن فن سی پی یو لپ تاپ است. اگر آنها اعداد بزرگتر از صفر را نشان دهند، فن در حال چرخش است.

 چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند

بررسی کار نکردن فن لپ تاپ توسط خودتان

فن لپ تاپ همراه با یک سیستم خنک‌کننده فلزی یا همان هیت سینک‌ها (بیشتر مس و گاهی آلومینیوم) برای افزایش کارایی نصب می‌شود. این هیت سینک‌ها جریان هوای فن خنک‌کننده سی پی یو، گرمای آن را از طریق دریچه‌ها (و تا حدودی هم منافذ) به بیرون منتقل می‌کند. بنابراین، خود شما نیز می‌توانید بررسی عملکرد فن لپ تاپ را انجام دهید.

اینکه خودمان چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند، بسیار ساده است. کافیست دست خود را نزدیک دریچه‌های هوا در کنار یا پشت لپ تاپ بگیرید. اگر گرما و جریان هوا را احساس می‌کنید، فن لپ تاپ کار می‌کند.

 

اینکه چطور بفهمیم فن لپ تاپ کار می کند کافی نیست!

روش‌های بالا برای درک کار نکردن فن لپ تاپ کمک‌کننده است. با این حال، تنها کار کردن لپ تاپ نشان‌دهنده سلامت آن نیست. گاهی فن لپ تاپ کار می‌کند، اما نه به بهترین حالت و با بیشترین قدرت.

برای اینکه متوجه این مورد شوید باید به نکات دیگری هم توجه کنید. مثلا اینکه آیا عملکرد دستگاه‌تان افت کرده است؟ آیای دمای آن از همیشه بیشتر است؟ و چنین مواردی.

نرم افزار تست سالم بودن فن لپ تاپ معمولا دمای لپ تاپ را هم به شما نشان می‌دهد. اگر دما بیشتر از حالت نرمال است، توصیه می‌کنیم هرچه سریع‌تر دلیل آن را پیدا کنید.