در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا فن لپ تاپ یکسره کار می‌کند

چرا فن لپ تاپ یکسره کار می‌کند

چرا فن لپ تاپ یکسره کار می‌کند

فن از جمله سخت افزارهای مهم در کنترل گرمای دستگاه محسوب می شود. که هرگونه عملکرد غیر عادی مانند یکسره کار کردن آن نشان دهنده بروز اختلالی در روند دستگاه شماست. بدیهی ست اگر به موقع در جهت رفع مشکل برنیایید ممکن است خسارت های جدی را متحمل شوید. بنابراین در این مقاله سعی داریم شما را با اینکه چرا فن لپ تاپ یکسره کار می کند و راه حل رفع یکسره کار کردن فن لپ تاپ آشنا کنیم. 

علت کار کردن مداوم فن لپ تاپ

فن لپ تاپ یکی از اجزای مهم سیستم خنک کننده لپ تاپ است. با افزایش دمای لپ تاپ، فن شروع به چرخش می کند. همچنین باز بودن برنامه‌های زیاد بر روی دستگاه می‌تواند باعث گرم شدن سیستم درنتیجه باعث دائماً کار کردن فن لپ تاپ شود. با این حال، اگر لپ تاپ به هیچ وجه نرم افزاری را اجرا نمی کند و فن لپ تاپ شما همیشه روشن است، ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد. در ادامه نحوه رفع این مشکل را برای شما آورده ایم.

  •  دمای CPU را چک کنید

در اولین قدم بهتر است سیستم نرم افزاری را چک کنید. و بعد از آن از نظر سخت افرازی بررسی کنید. قریب به 90 درصد علت یکسره کار کردن فن لپ تاپ، به علت نرم‌افزاری بر می‌گردد. به این معنی که برنامه‌ای از CPU بیش از اندازه استفاده می‌کند.  شما باید cpu usage history  را بررسی کنید. اگر عدد آن برنامه از ۳۰ یا ۴۰ درصد بالا و پایین می شودو علت میتواند همان برنامه باشد.

  • تنظیمات سیستم را تغییر دهید

برای حل این مشکل win10  را برای شما در نظر گرفتیم. شما می توانید به تنظیمات ویندوز بروید و با انجام مراحل زیر مشکل کار کردن زیاد فن لپ تاپ یا سروصدای زیاد در حین کار را رفع کنید.

  • به Start> Settings> System> Power & Sleep> تنظیمات بروید.
  • روی "Change plan settings" در پنجره باز شده کلیک کنید.
  • در پنجره بازشده تغییر تنظیمات پیشرفته برق، change advanced power setting را کلیک کنید.
  • در آخر روی مدیریت توان پردازنده، processor power management کلیک کنید، و خنک کننده سیستم، system cooling policy   را در فهرست کشویی کلیک کنید، سپس فعال را کلیک کنید، active را به passive تغییر دهید، OK را کلیک کنید.

اکنون تنظیمات کامل شده است. بنابراین فن به جای اینکه دائماً کار کند، در صورت لزوم کار خواهد کرد. فن لپ تاپ را تمیز کنید

گفتیم که ابتدا تنظیمات نرم افزاری سیستم را مدنظر قرار دهید. در غیر اینصورت اگر مشکل برطرف نشد؛ شما می‌توانید مشکلات سخت افزاری دستگاه را بررسی کنید. البته بهتر است این کار را به متخصیصین آن بسپارید. گاهی تجمع گرد و غبار روی پره های فن باعث گرم شدن بیش از اندازه و درنتیجه یکسره کار کردن فن لپ تاپ می شود. در این صورت با سرویس به موقع لپ تاپ، می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

البته دلایل دیگری نیز روی یکسره کار کردن فن لپ تاپ تاثیر گذار است. آپدیت نبودن تنظیمات بایوسbios ، اصولی و درست نصب نشدن ویندوز می‌تواند از علت‌ها باشد.