فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؟

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؟

لپ تاپ‌ها به سرعت در حال تبدیل شدن به جایگزین PCها هستند و تقاضای برای آنها بسیار بالاست. با استفاده طولانی مدت و با فشار بالا از لپ تاپ‌ها، آنها سریعا گرم می‌شوند. یک لپ تاپ که روی میز قرار گرفته، جریان هوای خوبی اطراف خود ندارد، و حالت دست برای استفاده از کیبورد آن نیز چندان ارگونومیک نیست. اگر اهل چالش هستید و می‌خواهید بدانید چگونه فن لپ تاپ درست کنیم، این مطلب را از دست ندهید.

 

 

نحوه درست کردن فن لپ تاپ

برای درست کردن فن لپ تاپ در خانه به وسایل زیر نیاز دارید:

  • یک ورق آلومینیوم (اندازه آن با توجه به ابعاد لپ تاپ شما متفاوت خواهد بود)
  • دو یا چند فن کیس 80 یا 20 میلی‌متری 5 یا 12 ولت
  • آداپتور برق 12 ولت (اگر از یک فن 12 ولتی استفاده کردید)
  • یک پتانسیومتر 200 اهم
  • یک جک برق DC
  • کاغذ سنباده، سیم، مهره‌های لاستیکی و چسب
  • کمی رنگ یا برچسب

 

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؛ آماده سازی

در مرحله اول، ورق آلومینیوم را به اندازه دلخواه و متناسب با لپ تاپ‌تان برش دهید. چند سانتی‌متر بالای آن هم در نظر بگیرید (برای خم کردن در مراحل بعد ساخت فن لپ تاپ).

محل قرار گیری فن‌ها را روی ورق نیز علامت بزنید. هنگام این کار جای فن لپ تاپ را در ذهن داشته باشید. حالا با استفاده از یک ابزار پانچ یا یک میخ تیز، در جایی که باید سوراخ شود، فرورفتگی ایجاد کنید. اینکار برای این انجام می‌شود که هنگام سوراخ کاری، مته لیز نخورد.

وقتی سوراخ‌ها را با دریل ایجاد کردید، با استفاده از کاغذ سنباده، همه جای ورق آلومینیوم را خوب سنباده بزنید تا صیقلی شود و تیزی آن از بین برود.

 

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؛ خم کردن ورق

مرحله بعدی خم کردن ورق است. با یک شی فلزی تیز، خط خمش را چندبار خراش دهید (از پشت فن). اینکار برای آن است که ورق بهتر و یکدست‌تر خم شود.

برای خم کردن ورق، ناحیه خم شدن را روی لبه یک میز ثابت قرار دهید و با استفاده از دست دیگر، به آرامی فشار دهید و آن را خم کنید. اگر ورق آلومینیومی که انتخا کردید ضخیم باشد، ممکن است به یک چکش با سر پلاستیکی نیاز داشته باشید. پس از خم شدن ، ورق باید مانند عدد 7 انگلیسی باشد. می‌توانید آن را رنگ کنید یا روی آن برچسب بچسبانید.

 

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؛ اتصال فن و مدار

هنگامی که پد خنک کننده در حال خشک شدن است، می‌توانید مدار آن را آماده کنید. در سمت چپ فن‌ها، پتانسیومتر و فیش برق DC را به صورت سری لحیم کنید. شما می توانید از فن‌های 5 ولت استفاده، و آنها را با استفاده از درگاه USB لپ تاپ تغذیه کنید.

اگر نتوانستید فن 5 ولت استفاده کنید، می‌توانید از فن‌های 12 وات استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید سرعت را تنظیم کنید، می‌توانید از پتانسیومتر استفاده نکنید. تنظیم سرعت فقط برای کاهش صدای چرخش هنگام استفاده از فن‌های با سرعت بالا مفید است.

اگر بخواهید یک سوئیچ نیز می‌توانید به مدار اضافه کنید. علاوه بر این، می‌توانید پد خنک کننده را با قرار دادن هاب USB، بلندگو، چراغ یا هر چیز دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد شخصی‌سازی کنید.

 

 

چگونه فن لپ تاپ درست کنیم؛ مراحل آخر

حالا جک پاور، پتانسیومتر و فن‌ها را نصب کنید تا پد کامل شود. برای اطمینان از عملکرد صحیح فن، مدار را آزمایش کنید. جهت فن‌ها را طوری قرار دهید که هوای گرم لپ تاپ را بیرون بکشد. می‌توانید جهت فن‌ها را معکوس کنید، اما به اینکار ممکن است باعث ورود گردوغبار از پایین پد به لپ تاپ شود. در صورت انجام اینکار، فیلتر هوا نصب کنید.

در مرحله آخر، مهره‌های لاستیکی را گوشه فن بچسبانید تا هم چیزی را خراش ندهید، هم روی سطوح لیز نخورد. حالا لپ تاپ خود را بر روی پد خنک کننده تست کنید. در صورت نیاز، زاویه خم را  تنظیم کنید تا لپ تاپ برای استفاده در موقعیت مناسب قرار گیرد.

 

 شما می‌توانید ساخت فن لپ تاپ را با تخته‌های چوبی، ورق‌های اکریلیک، فلز و یا حتی مقوای سخت و کارتن نیز انجام دهید. فقط اطمینان حاصل کنید که آن ماده قدرت کافی برای تحمل وزن لپ تاپ شما را دارد. استفاده از یک فلز نرم مانند آلومینیوم انتخاب بسیار مناسبی است، زیرا به راحتی در دسترس است، برش و شکل دادن به آن آسان است، و مهمتر از همه باعث می‌شود گرما به خوبی دفع شود.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x