در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه فن لپ تاپ را روشن کنیم؟

چگونه فن لپ تاپ را روشن کنیم؟

معمولا وقتی افراد می‌پرسند «چگونه فن لپ تاپ را روشن کنیم» می‌خواهند بدانند دقیقا چطور می‌توانند کنترل سرعت فن را به دست بگیرند و با بالا بردن سرعت آن، از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنند. چون معمولا فن‌ها در صورت لزوم و هنگام روش شدن سیستم به طور خودکار روشن می‌شوند.

در ادامه ضمن بررسی عملکرد فن لپ تاپ، توضیح می‌دهیم که چگونه باید فن لپ تاپ را روشن کنیم و اینکه اگر مجبور به این کار هستید، دستگاه‌تان چه وضعیتی دارد.

 

بررسی عملکرد فن لپ تاپ

لپ تاپ‌های زیادی در بازار وجود ندارند که فن خود را کاملا خاموش کنند. وقتی حسگرهای متصل به مادربرد لپ تاپ حس کنند که اجزای آن بیش از حد گرم شده‌ است، دور در دقیقه (RPM) فن را برای خنک کردن اجزای مادربرد افزایش می‌دهند. زمانی هم که دما کاهش پیدا کند، حسگرها سرعت فن را کم می‌کنند.

البته باید اشاره کنیم که بسیاری از لپ تاپ‌ها سرعت فن را به تدریج کاهش یا افزایش نمی‌دهند. برای مثال، در دمای 60 درجه سانتی‌گراد فن با 50٪ قدرت خود کار می‌کند. اما زمانی که دمای لپ تاپ به 70 درجه برسد، فن با 80٪ قدرت کار خواهد کرد. در دمای 80 درجه هم فن با تمام قدرت (100٪) کار خواهد کرد.

به طور کلی، همه این کارها توسط نرم افزارهای از پیش نصب شده و از پیش اسکریپت شده انجام می‌شود تا کاربر مجبور نباشد فن(ها) را کنترل کند.

 

چگونه فن لپ تاپ را روشن کنیم؟

معمولا در BIOS سیستم یک گزینه برای کنترل فن دستگاه وجود دارد. در بسیاری از لپ تاپ‌ها با زدن کلید DEL یا F12 یا F8 قبل از لود شدن سیستم عامل می‌توانید به این گزینه دسترسی پیدا کنید.

اگر با زدن این دکمه‌ها به بخش تنظیمات بایوس هدایت نشدید، با مراجعه به وبسایت سازنده می‌توانید متوجه شوید که باید چه کلیدی را فشار دهید. در آنجا می‌توانید تنظیمات فن لپ تاپ را تا حدی تغییر دهید.

همچنین، برای ویندوز و لینوکس و Mac OS نرم‌افزارهایی وجود دارد، که با نصب آنها می‌توانید سرعت فن را کنترل کنید (در صورت عدم نصب به این برنامه‌ها توسط خود تولیدکننده که بسیار نادر است).

برخی لپ تاپ‌های نیز دکمه مخصوصی برای روشن کردن فن لپ تاپ دارند. اما این دکمه معمولا برای افزایش توان و روش کردن فن‌های دیگر است. یعنی اینطور نیست که پیش از زدن این دکمه سیستم خنک کننده سیستم کاملا غیرفعال باشد.

 

سخن پایانی

باید توجه داشته باشید که لپ تاپ شما در صورت لزوم باید خود را روشن کند. در بعضی از لپ تاپ‌ها، اگر حالت صرفه جویی در مصرف برق روشن باشد، بنابراین پردازنده کندتر کار می‌کند و فن‌ها مجبور نیستند خیلی سریع بچرخند.

سرعت فن نیز به طور خودکار توسط لپ تاپ کنترل می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید تنظیمات خنک‌کننده را از حالت passive به active تغییر دهید‌، می توانید این کار را در تنظیمات پیشرفته مدیریت انرژی انجام دهید. پس از انجام این تنظیمات فن لپ تاپ، فن‌ها سعی می‌کنند دستگاه شما را بیشتر خنک کنند.

اگر لازم است مدام بپرسید چگونه فن لپ تاپ را روشن کنیم و به دنبال راه‌های روشن کردن فن لپ تاپ‌تان باشید، بهتر است با یک متخصص درباره کار نکردن فن لپ تاپ‌تان صحبت کنید.