|

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند؟

چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند؟

دلیل اینکه چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند را می‌توان در خود فن، مادربرد و حتی واحد منبع تغذیه جستجو کرد. از آنجا که کارکرد صحیح فن برای سلامت سیستم موضوعی حیاتی است، باید هرچه سریع‌تر علت کار نکردن فن لپ تاپ را پیدا کنیم تا باقی قطعات نیز دچار خرابی نشوند.

در این مطلب قصد داریم دلایل روشن نشدن و کار نکردن فن لپ تاپ را یک به یک بررسی کنیم، و راه حل برطرف کردن آنها را مرور کنیم.

 

 

چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند؟

اکیدا پیشنهاد می‌کنیم که اگر فن لپ تاپ‌تان از کار افتاد، از دستگاه‌تان استفاده نکنید تا وضعیت آن مشخص شود. برای شروع می‌توانید ببیند چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند و علت آن چیست:

 

کار نکردن فن لپ تاپ به دلیل کثیفی بیش از حد

کثیف شدن فن معمولا باعث تضعیف عملکرد فن و بالا رفتن دمای سیستم می‌شود. اما اگر اوضاع وخیم‌تر شود، همین پرزها و گرد و غبار سبک می‌توانند باعث کار نکردن فن لپ تاپ هم بشوند. همچنین، اگر سیم‌هایی داخل فن رفته باشند، می‌توانند مانع پره‌های فن شوند و از چرخش آن جلوگیری کنند.

بهترین روش برای حل مشکل فن لپ تاپ در این حالت، باز کردن درب دستگاه و تمیز کردن فن است. اگر خودتان سررشته‌ای در این کار ندارید، یک برنامه منظم برای سرویس دستگاه‌تان تنظیم کنید تا عملکرد آن دچار افت نشود. هنگام استفاده نیز دستگاه را روی فرش و پتو قرار ندهید تا دوباره با خرابی فن لپ تاپ مواجه نشوید.

 

روشن نشدن فن لپ تاپ به دلیل نقص مادربرد

مادربرد هم می‌تواند دلیل روشن نشدن فن لپ تاپ باشد. برای مثال اگر خازن‌های این مادربرد خراب شده باشند، نیروی لازم برای کار کردن فن فراهم نمی‌شود و فن نمی‌تواند کار کند. اگر واحد منبع تغذیه (PSU)، که در لپ تاپ‌ها معمولا روی مادربرد قرار می‌گیرد نیز نتواند خروجی 5 ولت را تامین کند، موجب روشن نشدن فن لپ تاپ خواهد شد.

 

کار نکردن فن لپ تاپ به دلیل تعمیر اشتباه

ممکن است قبلا پاسخ اینکه چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند را گرفته، و فن را با هوای فشرده تمیز کرده باشید. اگر این کار را بدون باز کردن لپ تاپ و بدون رعایت نکات اصولی انجام داده باشید، ممکن است فن کاملا از کار بیفتند.

ممکن است چیزی باعث گیر کردن فن شده باشد. برای حل مشکل فن لپ تاپ در این حالت نیز بهتر است لپ تاپ باز شده، و دقیق‌تر بررسی شود.

 

 

از کار افتادن فن لپ تاپ به دلیل نوسان برق

دلایلی که از اینجا به بعد برای کار نکردن و روشن نشدن فن لپ تاپ ذکر می‌کنیم، احتمال پایینی دارند؛ اما خوب است از آنها نیز اطلاع داشته باشیم.

یکی از دلایل از کار افتادن فن دستگاه، بروز نوسانات الکتریکی است. در بیشتر موارد، برای حل مشکل فن لپ تاپ کافی است تا آن را خاموش و مجددا راه‌اندازی کنید.

 

کار نکردن فن لپ تاپ به دلیل شارژ کم

در برخی لپ تاپ‌ها، وقتی که قدرت باتری لپ تاپ کم و شارژ آن پایین‌تر از 20% می‌شود، فن بدون هیچ اخطار و هشداری خاموش می‌شود. هرچند این حالت بسیار به ندرت پیش می‌آید و در مدل‌های جدید کمتر دیده می‌شود، اما بد نیست آن را هنگام پیدا کردن پاسخ سوال «چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند» در ذهن داشت.

بهترین کاری که برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند می‎توانید انجام دهید، این است که نگذارید شارژ لپ تاپ شما کمتر از 20% شود.

 

روشن نشدن فن لپ تاپ به دلیل موقعیت نامناسب

قبل از اینکه بپرسید چرا فن لپ تاپ کار نمی‌کند، به سطح زیرین دستگاه توجه کنید. اگر لپ تاپ را روی سطح نرم و ناهموار گذاشته‌اید، ممکن است فن دستگاه روشن نشود. توجه داشته باشید که بهترین سطح برای قرار دادن لپ تاپ، سطحی صاف و محکم است.

برای حل مشکل فن لپ تاپ در این حالت آن را خاموش کنید. آن را روی سطحی مناسب قرار دهید، بعد از چند دقیقه دوباره آن را روشن کنید. پس از اینکار به احتمال زیاد فن روشن خواهد شد و صدای کار کردن آن را خواهید شنید.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x