در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند؟

چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند؟

چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند؟ پاسخ یک کلمه است: گرما! سوال این است که چگونه می‌توانید علت زیاد کار کردن فن لپ تاپ را پیدا و دستگاه خود را خنک کنید. خوشبختانه برطرف کردن علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ ممکن است از آنچه فکر می‌کنید ساده‌تر باشد.

 

 

علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ

تقریبا تمام لپ تاپ‌ها دارای سنسور دما و فن با سرعت متغیر هستند. با گرم شدن دستگاه، فن سریع‌تر کار می‌کند. با خنک شدن دستگاه هم سرعت فن کم می‌شود و حتی ممکن است کاملا خاموش شود. بنابراین، سوال اصلی این نیست که چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند. بلکه باید بپرسیم  چرا سیستم انقدر داغ می‌شود که فن فرصت استراحت پیدا نمی‌کند.

برای روشن بودن دائم فن لپ تاپ دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

 

گرفتگی دریچه هوا

اگر مجبور شدید از خودتان بپرسید چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند، پیش از هر چیزی دربچه‌های دستگاه را بررسی کنید.

گاهی اوقات گردوغبار، خاک و سایر ذرات منافذ هوای دستگاه شما را مسدود می‌کند. این باعث می شود هوا به اندازه کافی برای خنک شدن جریان پیدا نکند. فن کارخود را انجام می‌دهد (اگر فرسوده و قدیمی نباشد)، اما نمی‌تواند به اندازه کافی هوای سرد را جذب کند و گرما را سریع از بین ببرد. در نتیجه دمای لپ تاپ بالا می‌ماند.

در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم نگاهی به دریچه‌ها و منافذ هوای سیستم بیندازید. اطمینان حاصل کنید که فن‌ها کار می‌کنند، منافذ هوا تمیز هستند، و هوا به خوبی جریان دارد. اگر سیستم داشتید، می‌توانستید آن را باز کنید و ببینید که چه چیزهایی اطراف فن‌ها و هیت سینک CPU جمع شده است. اما لپ تاپ ظرافت و تخصص بیشتری می‌طلبد.

 

 

فشار بالا روی سیستم

دلیل اینکه چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند، ممکن است صرفا به خاطر فشار بالا روی دستگاه باشد. CPU یا همان پردازنده (که عملا مغر دستگاه است) هنگام کار سخت گرم می‌شود. اگر کار شما شامل پردازش‌های زیاد می‌شود، مانند تدوین ویدئو، انجام بازی‌های رایانه‌ای یا سایر کارهای سنگین محاسباتی، پردازنده و دستگاه شما داغ خواهد شد.

در این حالت علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ کاملا طبیعی است؛ دستگاه شما باید خنک شود. به همین خاطر است که در طراحی لپ تاپ‌ها فن‌ها سرعت متغیر دارند و از سنسورهای دما استفاده می‌شود. یک پردازنده سخت‌کوش گرما تولید می‌کند و سیستم خنک‌کننده آن را از بین می‌برد.

 

مصرف قدرت CPU توسط عوامل دیگر

فرض کنیم پاسخ سوال چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند نه گردوغبار است و نه اجرای برنامه‌های سنگین. اگر فن شما هنوز با سرعت بالا کار می‌کند، ممکن است علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ نرم‌افزارهای دیگری باشند که در حال استفاده از CPU هستند. این نرم‌افزار می‌تواند یک برنامه مورد انتظار (مانند آنتی‌ویروس)، برنامه‌ای غیرمنتظره که تصور می‌کرده‌اید آن را قبلا بسته‌اید، و یا یک برنامه ناشناس و حتی یک بدافزار باشد.

درهر حالت، کاری که باید انجام دهید مشخص است، ممکن است این برنامه در کنترل شما باشد و بتوانید آن را غیرفعال یا حذف کنید. یا ممکن است یک بدافزار باشد، در این صورت باید اقدامات مناسب را برای حذف آن و برطرف کردن علت زیاد کار کردن فن لپ تاپ انجام دهید.

 

امیدواریم با مطالعه این مطلب پاسخ سوال «چرا فن لپ تاپ زیاد کار می‌کند» را گرفته باشید. اگر ترفندهای ساده نتوانست علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ شما را رفع کند، پبشنهاد ما این است که از یک متخصص کمک بگیرید.