در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است؟

از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است؟

هنگامی که دمای سیستم از حد معمول بیشتر می‌شود و عملکرد آن ضعیف می‌شود، در وهله اول به سلامت فن لپ تاپ مشکوک می‌شویم. فن لپ تاپ بازیگر اصلی خنک‌سازی قطعات داخلی سیستم ماست. این قطعه گرمای مادربرد و پردازنده را می‌مکد و هوای گرم را از آنها دور می‌کند؛ دقیقا مانند فن رادیاتور که هوای گرم را از موتور ماشین دور می‌کند.

گرمای بیش از حد لپ تاپ می‌تواند باعث سوء عملکرد و آسیب به اجزای داخل شود؛ و این به معنی تعمیرات پرهزینه است. اما از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است؟ خوشبختانه تست سلامت فن لپ تاپ به قدری آسان است که خودتان می‌توانید آن را انجام دهید.

 

 

 

به صدای فن لپ تاپ گوش دهید

پرسش «از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است؟» پاسخ‌های ساده‌ای دارد، و یکی از آنها گوش دادن به صدای فن است.  صدای یک فن لپ تاپ که به درستی کار می‌کند، مانند یک فن ملخی ظریف و نرم به نظر می‌رسد. با این وجود ممکن است فن هنگام روشن کردن سیستم قابل شنیدن نباشد، زیرا سیستم در حال کار کردن با کمترین فشار و سرعت است.

وقتی کار با سیستم را آغار می‌کنید، سرعت فن لپ تاپ برای ایجاد جریان هوای بیشتر افزایش پیدا می‌کند. پس از گذشت حدود پنج دقیقه، وقتی لپ تاپ به دمای کار خود می‌رسد، چرخش فن سریع‌تر و صدای آن بیشتر خواهد شد. لپ تاپ‌های بسیار قوی ممکن است فن‌های تقریبا بی‌صدایی داشته باشند که فقط در فضایی ساکت قابل شنیدن است.

اگر در حین تست فن لپ تاپ، این قطعه صداهای ضربانی نامنظم یا صدایی مانند جیغ تولید کرد، ممکن است شکسته یا انسداد داشته باشد.

 

جریان هوا را بررسی کنید

اگر با روش قبل نتوانستیم متوجه شویم، آنگاه از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است؟ حتی اگر صدای کار فن را نمی‌توانید بشنوید، برای بررسی سالم بودن فن لپ تاپ می‌توانید از جریان هوا کمک بگیرید. شما باید بتوانید هوای خارج شده از دریچه‌(های) دستگاه را احساس کنید.

هنگام روشن شدن سیستم جریان هوا بسیار سبک است. اما با رسیدن سیستم به دمای عملکرد طبیعی، جریان هوا هم قوی‌تر می‌شود. در این زمان فن لپ تاپ باید بیرون دادن هوا را از دریچه اصلی خروجی، که معمولا کنار دستگاه قرار دارد، آغاز کند.

برای بررسی سالم بودن فن لپ تاپ کف دست خود را روبه‌روی دریچه و در فاصله 1.5 سانتی‌متری آن قرار دهید. اگر لپ تاپ ساکت است و جریان هوا را حس نمی‌کنید، ممکن است فن لپ تاپ سالم نباشد. اگر می‌توانید صدای فن را که به سختی کار می‌کند بشنوید، اما جریان هوا بسیار ضعیف است، احتمالا فن با گرد و غبار زیاد مسدود شده و باید آن را تمیز کرد.

 

 

به خطاهای سیستم توجه کنید

گاهی اصلا لازم نیست از خود بپرسیم از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است، چون خود سیستم به ما اطلاع می‌دهد. اگر دستگاه شما مرتبا و بدون هشدار ری‌استارت می‌شود، سرعت‌اش در استفاده عادی کم می‌شود، یا صفحه آبی ترسناک (Blue Screen) را به شما نشان می‌دهد، ممکن است مشکلی برای سلامت فن لپ تاپ ایجاد شده باشد.

خود فن به عنوان بخشی از واحد خنک‌کننده، به هیت سینک متصل شده است. بنابراین حتی اگر فن در حال دمیدن هوا باشد، ممکن است قسمت دیگری از واحد خنک‌کننده ایراد پیدا کرده باشد. اگر واحد خنک کننده شل شده و یا خمیر سیلیکون فرسوده شده باشد، سیستم بیش از حد گرم خواهد شد.

 

با نرم افزار سالم بودن فن لپ تاپ دما را چک کنید

یک راه مناسب دیگر برای اینکه از کجا بفهمیم فن لپ تاپ سالم است، کمک گرفتن از نرم افزار سالم بودن فن لپ تاپ است. باید توجه کنید که حتی اگر فن در حال دمیدن مقداری هوا از دریچه باشد، ممکن است مشکل(های) سخت‌افزاری از خنک شدن دستگاه شما به اندازه کافی جلوگیری کند.

بعضی از لپ تاپ‌ها هنگام روشن شدن میزان دما را نشان می‌دهند. اگر دستگاه شما اینکار را نمی‌کند، می‌توانید برای بررسی دمای پردازنده از یک نرم افزار سالم بودن فن لپ تاپ استفاده کنید. برای تست سلامت فن لپ تاپ یک برنامه سنجش دما را نصب کنید.

اگر زمانی که با لپ تاپ کار نمی‌کنید، برنامه دمایی بیشتر از 70 درجه سانتی‌گراد را به شما نمایش داد، احتمالا فن دستگاه خراب شده است.