فروشگاه لپ تاپ بهار

آیا فن برای لپ تاپ لازم است؟

آیا فن برای لپ تاپ لازم است؟

آیا فن برای لپ تاپ لازم است؟ اگر منظورتان فن داخلی خود دستگاه است، باید بگوییم که تصور لپ تاپ بدون فن تقریبا امکان ندارد. گرمایی که قطعات مختلف لپ تاپ (به خصوص پردازنده) تولید می‌کنند، باید به نحوی از دستگاه خارج شود تا عملکردش را مختل نکند. اما اگر منظورتان خنک کننده لپ تاپ است، باید بگوییم که سوال هوشمندانه‌ای پرسیده‌اید.

در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا واقعا فن خنک کننده برای لپ تاپ لازم است؟ یا اینکه بدون خرید کول پد لپ تاپ هم می‌توان با خیال راحت از دستگاه استفاده کرد.

 

 

دمای طبیعی لپ تاپ چقدر است؟

خنک کننده‌های لپ تاپ ادعا می‌کنند که می‌توانند دمای لپ تاپ را کاهش دهد. برای راستی‌آزمایی این ادعا بهتر است ابتدا بدانیم دمای طبیعی لپ تاپ چقدر است. توجه داشته باشید که منظور از دمای طبیعی لپ تاپ، دمای پردازنده آن است.

دمای نرمال پردازنده‌های لپتاپ‌ها معمولی، در حالت عادی، حدود 50 درجه سانتی‌گراد است. در صورت استرس بالا روی سیستم، این دما به  70 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد، اما دماهای بالاتر خطرناک هستند. البته سیستم‌های مدرن، به خصوص لپ تاپ‌های گیمینگ ظرفیت بیشتری برای تحمل گرما (حتی تا 100 درجه) دارند.

بسیار مهم است که دمای طبیعی لپ تاپ‌تان را بدانید، و نگذارید دمای داخلی سیستم از آن بیشتر شود. شما می‌توانید حداکثر دمای قابل تحمل پردازنده‌های شرکت Intel و AMD را در وبسایت آنها مشاهده کنید، و با دمایی که نرم‌افزارهای مختلف به شما نشان می‌دهند، مقایسه کنید.

 

آیا فن برای لپ تاپ لازم است؟

به سوال اصلی می‌رسیم، آیا خرید خنک کننده لپ تاپ می‌تواند سیستم ما را خنک کند. اگر قرار بر این باشد که این سوال را صرفا با بله و خیر پاسخ بدهیم، «خیر» پاسخ منطقی‌تری است. البته با «بله» هم می‌توان به این سوال پاسخ داد. در ادامه دلایل هریک از این پاسخ‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

 

چرا خنک کننده لپ تاپ آنقدرها هم لازم نیست

به لپ تاپ‌تان دقت کنید. در قسمت زیرین یا کناری آن منفذهایی برای تهویه وجود دارد. فن لپ تاپ گرمای تولیدشده توسط قطعات را از همین منافذ خارج می‌کند. لپ تاپ‌های باریک معمولا یک فن دارند. اما لپ تاپ‌های گیمینگ گاهی از فن‌های اختصاصی برای قطعات نیز استفاده می‌کنند.

زیر لپ تاپ نیز پایه‌های پلاستیکی قرار دارد که به ثابت نگه داشتن دستگاه، ایجاد فاصله از سطح و جریان هوا کمک می‌کنند. دستگاه کاملا با فکر طراحی شده است؛ و اگر هنگام استفاده آن را در حالت درست قرار دهید، نیازی به خنک کننده لپ تاپ نخواهید داشت.

نکته بعد این است که فن داخلی لپ تاپ مستقیما در کاهش دمای پردازنده و دمای داخلی نقش دارد. اما خنک کننده لپ تاپ، حتی قوی‌ترین آنها هم نمی‌تواند اینکار را انجام دهد. در واقع طبق آزمایش‌های مختلفی که انجام شده، خنک کننده‌های لپ تاپ نتوانسته‌اند دمای داخلی را بیشتر از 2 درجه کم کنند. استفاده از خنک کننده لپ تاپ یک ایراد دیگر هم دارد، هدایت ذرات ریز و غبار به داخل لپتاپ به مرور زمان.

بنابراین، پیشنهاد بیشتر متخصصان است که ضمن استفاده صحیح از دستگاه، فن لپ تاپ‌تان را تمیز نگه دارید و به درستی از آن استفاده کنید. با اینکار نه نیازی به پرداخت هزیه برای خرید کول پد لپ تاپ دارید، و نه مجبور می‌شوید آن را با خود حمل کنید.

 

خرید کول پد لپ تاپ در چه حالتی توصیه می‌شود

اگر عادت دارید دستگاه را روی پایتان قرار دهید یا روی تخت از آن استفاده کنید، خرید خنک کننده لپ تاپ ایده خوبی است. پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید کول پد لپ تاپ، به نکات زیر توجه کنید:

  • به محل قرار گیری فن‌های خنک کننده لپ تاپ و فن دستگاه توجه کنید. برای مثال، اگر فن لپ تاپ شما در گوشه آن قرار گرفته است، یک کول پد که فن آن در وسط قرار گرفته است، نمی‌تواند کمک چندانی به شما بکند.
  • اگر در طراحی دستگاه شما، مخصوصا قسمت زیرین آن، از آلومینیوم استفاده شده است، می‌توانید از خنک کننده لپ تاپ برای دفع بهتر حرارت استفاده کنید. در چنین دستگاه‌هایی، فلز در واقع بخشی از طراحی برای دفع حرارت است، و استفاده از کول پد می‌تواند به این روند کمک کند.
  •  اگر قصدتان برای خرید کول پد لپ تاپ جدی است، سراغ نمونه‌های آلومینیومی بروید. این نمونه‌ها حرارت دستگاه را بهتر جذب می‌کنند.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x