فروشگاه لپ تاپ بهار

راهکارهای افزایش عمر باتری لپتاپ

راهکارهای افزایش عمر باتری لپتاپ

عمر مفید باتری لپتاپ یکی از فاکتورهای مهم کاربران به منظور خرید باتری و یا حتی خود لپتاپ قلمداد میشود. اما چگونه میتوانیم بر اساس این فاکتور باتری مناسب با لپتاپ خود تهیه کنیم؟ شرکتها و کمپانیهای بزرگ نظرات متفاوتی برای پاسخ این سوال مطرح کردند. به طور مثال، کمپانی Dell معتقد است که  باتری لپتاپ، طول عمری بین 18 تا 24 ماه دارد. این در حالی است که سایت Computer Home این مدت زمان را بیشتر از کمپانی Dell بیان کرده است. در مجموع طول عمر باتری لپتاپ به دو عامل بستگی دارد. عامل اول طریقه استفاده از باتری ونگهداری آن و عامل دوم میزان استفاده از ظرفیت باتری بدون اتصال به برق است. در این مقاله قصد داریم به تشریح نحوه محاسبه عمر مفید باتری لپتاپ میپردازیم و همچنین راهکارهایی برای افزایش آن مطرح میکنیم. از اینکه با ما همراه هستید سپاسگزاریم.

محاسبه عمر مفید باتری لپتاپ

محاسبه عمر مفید باتری لپتاپ، از یک فرمول ساده تبعیت میکند که عبارت است از تقسیم توان درج شده روی بدنه باتری بر توان مورد انتظار خروجی آن. کمیت بدست آمده بر حسب ساعت است. حال مساله اینجاست که چطور توان مورد انتظار را بدست آوریم؟ اصولا این پارامتر را نمی توان به صورت دقیق بیان کرد. اما می توان آن را در شرایط مختلف، به شرح زیر تخمین زد.

  • انجام بازیهای سنگین = 60 وات
  • انجام بازیهای سبک = 40-60 وات
  • ویرایش عکس و ویدیو = 30-40 وات
  • تماشای ویدیو آنلاین با کیفیت HD = 20-30 وات
  • تماشای ویدیو آفلاین و یا استفاده همزمان از چندین نرمافزار = 15-20 وات
  • وب گردی، استفاده از نرمافزار ویرایشگر متن یا اجرای موزیک = 10-15 وات
  • روشن بودن لپتاپ بدون باز بودن حتی یک برنامه = 8-10 وات

همچنین سایت شرکتهای سازنده باتری لپتاپ این پارامتر را در مشخصات فنی آن درج کردهاند. علاوه بر این، با نصب نرمافزارهایی همچون Battery Bar یا HWMonitor که اطلاعات مفیدی راجع به باتری در اختیارتان میگذارند، می توانید این پارامتر را بدست آورید.

راهکارهای موثر در افزایش عمر مفید باتری لپتاپ

اکثر کاربران عقیده دارند که برای بهبود عمر مفید باتری لپتاپ بهتر است هنگام استفاده از لپتاپ، میزان نور صقحه نمایش را کاهش دهیم. یا اینکه اتصالاتی همچون بلوتوث و وای فای را قطع کنیم. همه این ها کاملا درست هستند. اما راهکارهای دیگری نیز وجو دارد که با انجام آن ها میتوانید  این فاکتور را افزایش دهید. در ادامه، این راهکارها را برای شما کاربران عزیز مطرح میکنیم.

جلوگیری از خالی شدن کامل باتری لپتاپ

یک اقدام موثر و مفید در افزایش عمر مفید باتری لپتاپ، جلوگیری از تخلیه کامل آن است. این کار در سیستم عاملهای ویندوز همچون 7، 8 و 10 به راحتی صورت میگیرد. کافیست دکمه پنجره را فشار داده و در قسمت نوار جستجو عبارت power را تایپ و جستجو کنید. سپس بر روی power option کلیک کرده و در قسمت prefered plans یکی از حالتهای موجود را به دلخواه انتخاب کنید. علاوه بر تخلیه کامل باتری، از تنبل شدن باتری نیز بایستی جلوگیری شود. به این صورت که حداقل یک بار در یک بازه زمانی دو تا سه هفته از لپتاپ خود استفاده کنید.

از حالت Hibernate بهره بگیرید

استفاده از حالت Hibernate میتواند در افزایش عمر مفید باتری لپتاپ شما موثر باشد. در مقایسه با حالت sleep بایستی بدانید که لپتاپ در این حالت، وضعیت سیستم عامل را درون هارد درایو ذخیره میکند و نیازی به استفاده از باتری برای برق رسانی ندارد. اما در حالت sleep، لپتاپ وضعیت سیستم عامل را درون RAM نگه میدارد و برای نگهداری آن نیاز به برق رسانی به RAM دارد که این برق رسانی از طریق باتری تامین میشود.

جلوگیری از ایجاد حرارت بیش از حد لپتاپ

یکی از عواملی که اثر منفی در عمر مفید باتری لپتاپ میگذارد، گرما است. برای برطرف کردن آن در ابتدا از باز بودن دریچه های هوای لپتاپ مطمئن شوید. همچنین می توانید از سایر وسایل خنک کننده همچون کول پد برای کم کردن اثر گرما بهره بگیرید.

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x