فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه باتری لپتاپ را کالیبره کنیم؟

چگونه باتری لپتاپ را کالیبره کنیم؟

چگونه باتری لپتاپ را کالیبره کنیم؟

 

بررسی عملکرد باتری لپتاپ یکی از کارهای مهمی است که کاربران بایستی آشنایی لازم را در مورد آن داشته باشند و در بازههای زمانی مختلف اقدام به انجام آن کنند.  تخریب باتری لپتاپ و افت کیفیت آن می تواند زمینه ساز عوامل بسیار زیادی از قبیل اتمام زود هنگام شارژ دستگاه گرفته تا افزایش بیش از حد دمای آن و حتی خاموش شدن ناگهانی سیستم باشد و علاوه بر آن در صورت عدم اطلاع از شرایط باتری، کاربران را متحمل هزینههای مالی و غیرمالی متعددی شوند. بر خلاف باتری تلفنهای هوشمند که عموما نشانه های واضحی همچون افزایش حجم پایان از خود نشان می دهد، باتری لپتاپها حداقل از نظر ظاهری تفاوت چندانی در حالت های مختلف خود ندارد. بنابراین دقت بیشتری در مواجه با آن را میطلبد.

یکی از روشهای سنجش وضعیت باتری لپتاپ ها، کالیبره کردن آنها میباشد. کالیبره کردن باتری لپتاپ به شما کمک خواهد کرد تا بدانید باتری شما از چند درصد ظرفیت واقعی خود بهره میگیرد و از بروز ایراداتی مانند خاموش شدن ناگهانی دستگاه زمانی که هنوز شارژ آن به پایان نرسیده یا افت یکباره شارژ بلافاصله پس از قطع اتصال کابل شارژر جلوگیری میکند. انجام این کار در سیستم عامل ویندوز به سادگی صورت میگیرد. برای کالیبره کردن باتری خود مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • قبل از هرچیز باتری را به طور کامل شارژ کنید تا به 100 درصد برسد.
  • دست کم دو ساعت دستگاه را در حالی که در حالت متصل به برق نگه دارید تا دمای باتری که در اثر فرآیند شارژ شدن افزایش یافته به حالت عادی برگردد. در این شرایط می توانید از لپتاپ خود به صورت عادی استفاده کنید.
  • از منوی Control Panel ابتدا به بخش Hardware and Sound، سپس به Power Options رفته و بعد ابتدا Change Plan Settings و سپس Change advanced power settings را انتخاب کنید.
  • در این پنجره بخش Battery را پیدا کنید و با کلیک کردن بر روی آن، قسمت های Critical battery action و  Critical battery level  را باز کنید.
  • در قسمت Critical battery action هر دو گزینه On battery و Plugged In را بر روی Hibernate قرار دهید.
  • در قسمت Critical battery level هر دو گزینه را بر روی 5درصد یا  7  درصد قرار دهید.
  • دستگاه را از برق جدا کنید و به کار کردن با آن تا زمان خاموش شدن به صورت خودکار ادامه دهید.
  • لپتاپ را بین 2 تا 5 ساعت رها کنید تا باتری آن کاملا تخلیه شود.
  • مجددا لپتاپ را به برق متصل کنید و تا 100 درصد شارژ کنید.

اکنون باتری لپتاپ شما کالیبره شده و ظرفیت دقیق تری را به کاربران نشان می دهد. جالب است بدانید برخی از کمپانیهای سازنده اعتقاد دارند که کالیبره کردن باتری لپتاپها بایستی در بازه زمانی 2 تا 3 ماه، یک بار صورت گیرد و برخی دیگر کالیبره کردن باتری لپتاپ را توصیه نمی کنند.  علاوه بر روش ذکر شده در این نوشته، همچنین می توانید از نرم افزارهای اختصاصی که تولید کنندگان برای دستگاههای خود منتشر میکنند هم برای کالیبره کردن باتری لپتاپ خود استفاده کنید.

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x