فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه فن لپ‫تاپ را خودمان تمیز کنیم؟‬

چگونه فن لپ‫تاپ را خودمان تمیز کنیم؟‬

چگونه فن لپتاپ را خودمان تمیز کنیم؟

به جرات می‫توان گفت که فن لپ‫تاپ یکی از مهمترین قطعات لپ‫تاپ است که بدون آن لپ‫تاپ شما دچار آسیب‫های جدی از جمله سوختن پردازنده و خرابی دیگر قطعات داخلی می‫شود. در واقع فن لپ‫تاپ حرارت ایجاد شده از سوی پردازنده را به خارج از لپ‫تاپ هدایت می‫کند تا بدین صورت آن را خنک نگه دارد. فن لپ‫تاپ نیز همانند دیگر قطعات، نیاز به تمیز کردن در بازه‫های زمانی مشخص دارد. در غیر این صورت شاهد اخلال در عملکرد آن خواهیم بود. اما چگونه فن لپ‫تاپ خود را تمیز کنیم؟ در این نوشته به توضیح نحوه تمیز کردن فن لپ‫تاپ توسط کاربران خواهیم پرداخت. از اینکه همراه ما هستید سپاسگزاریم.

 

مراحل تمیز کردن فن لپتاپ

هنگامی که فن لپ‫تاپ به علت حرارت زیاد تولید شده توسط فعل و انفعالات درون پردازنده به طور مداوم کار می‫کند، لپ‌تاپ در معرض خطر داغ‌ کردن قرار می‌گیرد. در این گونه مواق می‫بایست طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید.

  • لپ‌تاپ خود را خاموش کنید. کابل برق را نیز برای اطمینان بیشتر از برق بکشید.
  • لپ‫تاپ خود را به پشت برگردانید. در انتهای گوشه‌های درپوش زیرین به دنبال دریچه مخصوص دسترسی به قطعات داخلی که پنجره‌های تبادل هوا دارد، بگردید. پیچ‌های این پنل را باز کرده و آن را بردارید.
  • داخل دستگاه را با استفاده از یک سشوار یا کمپرسور هوا، به میزانی هوا بدمید و گرد و غبارهای جمع شده داخل کیس لپ‌تاپ را از روی قطعات داخلی و فن لپ‫تاپ بزدایید. از زوایای مختلف به فن لپ‫تاپ هوا بدمید.

موظب باشید دمیدن هوا با فشار زیاد صورت نگیرد؛ چرا که نه تنها کمکی به ما نمی‫کند بلکه ممکن است باعث خرابی فن شود. همواره جهت باد همیشه از داخل به سمت خارج دریچه تبادل هوای بدنه لپ‌تاپ باشد تا گرد و غبار از لپ‌تاپ خارج شود. جریان باد را به طورمرتب قطع و وصل کنید. این کار نه تنها باعث تمیز شدن قسمت‫های مختلف فن می‫شود بلکه از آسیب رسیدن به آن نیز جلوگیری می‫کند.

زمانی که از عدم وجود گرد و غبار بر روی فن لپ‫تاپ اطمینان کسب کردید، می‫بایست فن خنک‌کننده و برخی قطعات داخلی را ببینید. البته برخی لپ‌تاپ‌ها هم هستند که فاقد این پنل می‫باشند و باید کل درپوش زیرین دستگاه را باز کنید. برخی از نوت‌بوک‌ها هستند که باز‌ کردن آنها برای افراد غیر حرفه‌ای امکان پذیر نیست و تنها راه چاره این است که به نمایندگی یا تعمیرگاه معتبر لپ‌تاپ مراجعه کنید تا یک متخصص در زمینه تعمیرات لپ‫تاپ به مشکل شما رسیدگی کند. حال وقت آن رسیده است که توسط باد گرفتن، گرد و خاک‌های تجمع یافته را از بین ببرید. 

پس از آن که گرد و خاک‌ها را توسط باد به خارج از کیس لپ‌تاپ هدایت کردید، پنل دسترسی را سرجایش گذاشته و پیچ‌هایش را ببندید.  باتری لپ‌تاپ را نیز به دستگاه متصل کرده و آن را روشن کنید. تغییر محسوسی در عملکرد فن لپ‫تاپ نسبت زمانی که گرد و غبار بر روی آن وجود داشت شاهد خواهید بود.

سخن پایانی

تمیز کردن فن لپ‫تاپ یکی از ضروریات حفظ و نگهداری لپ‫تاپ به شمار می‫آید. با راهکار ارایه شده در این نوشته شما می‫توانید با صرف کمترین هزینه فن لپ‫تاپ خود را تمیز کنید. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما کاربران عزیز مفید واقع شده باشد.

 

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x