در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه فن لپ تاپ خود را بدون باز  کردن تمیز کنم؟

چگونه فن لپ تاپ خود را بدون باز کردن تمیز کنم؟

همانطور که در مقاله ی قبلی صحبت کردیم,تجمع گرد و غبار بر روی فن لپ تاپ یکی از عوامل اصلی خراب شدن فن سی پی یو است.همانطور که توضیح داده شد کار نکردن درست فن می تواند گرم شدن سیستم و در پی آن آسیب زدن به سایر قطعات سخت افزاری را به دنبال داشته باشد.خوب قبل از هر اقدامی بهتر است کاری بکنید که فن سی پی یو لپ تاپ شما کمتر گرد و غبار بگیرد.مهمترین نکته در این زمینه قرار دادن لب تاب بر روی سطوح مناسب است. سطوحی مانن شیشه،چوب و سطوحی که روی سطحشان گرد و غبار نباشد.توجه داشته باشید که فرش و موکت که به دلیل داشتن پرز و مو بیشترین آسیب را به فن لب تاپ وارد مینمایند. شما میتوانید در منزل یا محل کار خود یک برش MDF در ابعاد لب تاب خود داشته باشید و لب تابتان را بر روی آن قرار دهید. 

خوب همانطور که گفته شد,نشستن گرد و غبار بر روی فن باعث عدم کارکرد درست آن می شود و به دنبال آن تولید سر و صدای زیاد می باشد.بهتر است بدانید که گرمای حاصل از عدم کارکرد درست فن ممکن است به قطعات سخت افزاری سیستم آسیب جدی وارد نماید,اما نگران نباشید شما می توانید به راحتی با تمیز کردن فن این مشکل را به خوبی حل کنید.خوب بریم سراغ آموزش امروزمون,امیدوارم که براتون مفید باشه.

خوب عزیزان ما برای تمیز کردن فن سی پی یو با دو مشکل جدی روبرو هستیم:

1-اول اینکه  اکثر لپ تاپ های امروزی به گونه ای طراحی شده اند که امکان باز کردن آن ها وجود ندارد!

2-بازکردن لپ تاپ ممکن است گارانتی آن را از بین ببرد.

خوب ما برای شما دو پیشنهاد داریم,یا تمیز کردن فن لپ تاپ خود را به مراکز معتبر و دارای تخصص بسپارید و یا اگر اصرار دارید که خودتان آن را تمیز کنید ما در این مقاله قرار است,دو روش کاربردی خیلی خوب رو به شما آموزش بدهیم.

 

اگر احساس می کنید که صدای فن به صورت غیر عادی بالا رفته است:

توصیه می کنیم:

کاهش سر و صدای فن لپ تاپ را بخوانید.

 

روش های تمیز کردن فن بدون باز کردن لپ تاپ

 بعضی از لپ تاپ‌ها، یک پنل زیرین دارند، پنلی که به راحتی با فشردن یک کلید یا باز کردن چند پیچ، به راحتی باز می‌شود، با باز کردن آن می‌توانید دل و روده لپ تاپ را از پنجره کوچکی مشاهده کنید! اگر این قابلیت در لپ تاپ شما وجود دارد با مطالعه دفترچه راهنمای لپ تاپ این پنل را باز کنید(معمولا برای دسرسی ساده‌تر به رم‌ها و هارد، آن هم برای بروزرسانی، این پنل درون لپ تاپ قرار داده می‌شود).

 

استفاده از کمپرسور هوا

ابتدا قبل از هر چیزی لپ تاپ خود را به یک مکان تمیز و به دور از گرد و غبار منتقل کنید.برای این کار ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و باتری آن را جدا نمایید. نازل کمپرسور هوا را به دریچه ها نزدیک کرده و گرد و غبار را به آسانی از روی آن بردارید کمپرسور را به دریچه های خنک کننده لپ تاپ خود نزدیک کنید، با این کار گرد و غبار از روی فن برداشته شده و از درز های لپ تاپ خارج می شوند.

توجه کنید که فشار باد را حتما روی درجه ی ملایم تنظیم کنید و سر لوله خروج باد را به فن و قطعات داخلی خیلی نزدیک نکنید.

با این روش در واقع تمام گرد و غبار ها خارج نمی شود، اما تا حدودی فن را تمیز کرده و از خراب شدن آن جلوگیری می کند. برای این کار بهتر است از جارو برقی استفاده نکنید، زیرا جارو برقی به راحتی نمی تواند این گرد و غبار را تمیز کند، و همچنین با ایجاد الکتریسته ساکن ممکن است به لپ تاپ شما آسیب وارد کند.

توجه کنید که سر لوله مخزن هوای فشرده را درون پنل خروجی فن لپ تاپ کرده و اسپری کنید، یادآوری می کنیم که سر لوله مخزن نباید به بخش‌های سخت افزاری و حساس لپ تاپ شما برخورد داشته باشد.

 

دمیدن هوا درون دریچه ها

اگر کمپرسو ندارید می توانید از یک راه حل ساده تر استفاده کنید!خودتان مانند فیلم زیر یک دمنده ی هوا بسازید و به درون دریچه ها بدمید. بدین صورت که دمنده هوا را بر بروی خنک کننده لپ تاپ بگیرید و مقداری هوا را بر روی آن بدمید.

اگر میخای راجب فاکتورهای خرید فن لپ تاپ بیشتر بدونی,این مطلب رو بخون

توصیه می کنیم:

فاکتورهای خرید فن لپ تاپ