در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه کیبورد لپ تاپ را باز کنیم؟

چگونه کیبورد لپ تاپ را باز کنیم؟

قصدتان چه تعمیر باشد و چه تعویض، و یا حتی صرفا قصد داشته باشید کیبوردتان را بالاخره پس از چند سال تمیز کنید، باید با روش  آشنا باشید. در این مطلب توضیح خواهیم داد چگونه کیبورد لپ تاپ را باز کنیم.

البته باید به شما یادآوری کنیم که باز کردن کیبورد لپ تاپ ایسوس، دل و ... کار ساده‌ای نیست. باز کردن هریک از قطعات لپ تاپ، از جمله صفحه کلید آن، به تخصص نیاز دارد. اگر هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارید، شاید بهتر باشد تمرین را با دستگاه گران‌قیمت‌تان شروع نکنید، و سراغ یک تکنسین بروید.

 چگونه کیبورد لپ تاپ را باز کنیم

چگونه کی بورد لپ تاپ را باز کنیم؟

اگر تجربه یا اصرار به باز کردن کیبورد لپ تاپ خود دارید، اطلاعات و مراحل زیر را برای راهنمایی مرور کنید:

 

1. پیچ‌های بخش زیرین دستگاه را باز کنید

اولین قدم برای باز کردن کیبورد لپ تاپ ایسوس و سایر برندها این است که برخی پیچ‌های زیرین لپ تاپ را باز کنید. بعضی در کنار پیچ‌هایی که لازم است برای اینکار باز کنید، یک نماد صفحه کلید کوچک گذاشته‌اند. سایر لپ تاپ‌ها چنین آیکونی ندارند. پس باید به دقت این بخش را بررسی، و پیچ‌های مناسب را پیدا کنید.

پیچ‌های بیشتر لپ تاپ‌ها در قسمت زیرین در محفظه‌هایی فرو رفته و مدور قرار دارد. برخی هم دارای قطعات لاستیکی هستند که آنها را می‌پوشاند. اگر این نوع لپ تاپ را دارید، برای دسترسی به پیچ‌ها و باز کردن کیبورد لپ تاپ باید قطعات لاستیکی را جدا کنید.

پیچ‌ها را که پیدا کردید، آنها را باز کنید و در مطمئن جایی بگذارید. اگر اندازه پیچ‌ها هم با هم متفاوت است، فراموش نکنید کدام پیچ مربوط به کدام قسمت است.

 

2. صفحه کلید یا قسمت بالای پوشش لپ تاپ را بردارید

پس از باز کردن پیچ‌ها، لپ تاپ را برگردانید و درب آن را باز کنید تا صفحه کلید را ببینید. بسته به مارک و مدل دستگاه‌تان، می‌توانید صفحه کلید را مستقیما بردارید، یا ممکن است لازم باشد ابتدا بالاترین قاب دور صفحه کلید را بردارید.

سعی کنید صفحه کلید را بلند کنید. ممکن است برای بالا بردن لبه‌ها به یک پیچ گوشتی کوچک و سرصاف نیاز داشته باشید. اگر نمی‌توانید به لبه‌های کیبورد دسترسی پیدا کنید، پوششی که مانع‌تان می‌شود را باز کنید. اگر هم می‌توانید صفحه کلید را بیرون بیاورید، یکراست به مرحله آخر باز کردن کیبورد لپ تاپ (مرحله 4) بروید.

برای باز کردن پوشش صفحه کلید، از لبه لپ تاپ شروع کنید و درزی بین پوشش اطراف کیبورد و پوشش پایین پیدا کنید. با دقت قسمت بالای آن را بلند کنید تا از لپ تاپ باز شود. اینکار را انجام دهید تا پوشش نشکند. حواس‌تان به زبانه‌های پلاستیکی هم باشد تا به آنها آسیب نرسانید.

روش دقیق مورد نیاز برداشتن پوشش برای باز کردن کیبورد لپ تاپ در هر برند و مدل متفاوت است، پس دفترچه راهنما را کنارتان داشته باشید تا بتوانید در مراحل خاص به سراغ آن بروید.

 

3. پیچ‌های صفحه کلید و خود آن را جدا کنید

پس از برداشتن محفظه لپ تاپ در اطراف صفحه کلید، هر پیچی که کیبورد را از بالا محکم نگه می‌دارد، پیدا کنید. معمولا سه تا پنج پیچ پیدا می‌شود. اگر پیچ خاصی پیدا نکردید، برای تکمیل باز کردن کیبورد لپ تاپ خود به بخش بعدی بروید.

پیچ‌های کیبورد را باز کنید و آن را در یک جای امن و مشخص قرار دهید. سپس، صفحه کلید را به آرامی بلند کنید تا از دستگاه جدا شود.

 

4. کابل کیبورد لپ تاپ را جدا کنید

با بالا بردن صفحه کلید، باید کابل اتصال کیبورد به مادربرد را آرام جدا کنید. بعد از جدا کردن کابل، کیبورد را کنار بگذارید. شما باز کردن کیبورد لپ تاپ را با موفقیت انجام دادید!

 باز کردن کیبورد لپ تاپ

تعویض صفحه کلید پس از باز کردن کیبورد لپ تاپ

حالا که دیدیم چگونه باید کیبورد لپ تاپ را باز کنیم، در ادامه مراحل تعویض آن با یک کیبورد جدید را مرور می‌کنیم:

  1. ابتدا کابل صفحه کلید را با قرار دادن دقیق کابل در کانکتور به مادربرد وصل کنید. فشار خفیفی اعمال کنید تا اتصال در جای خود محکم شود.
  2. حالا باید صفحه کلید را داخل قاب دستگاه قرار دهید. معمول‌ترین روش این است که ابتدا لبه بالا یا پایین کیبورد را وارد کنید. پس از قرار گرفتن یک طرف آن در محل مناسب، طرف دیگر را در جای خود قرار دهید و ضربه‌ای کنترل شده ناگهانی بزنید تا جا بیفتند.
  3. اگر پیچ‌هایی را که صفحه کلید را در جای خود محکم کرده بود باز کرده‌اید ، آنها را دوباره ببندید. در غیر این صورت، به مرحله بعد بروید.
  4. اگر محفظه اطراف صفحه کلید را برداشته‌اید، آن را در جای خود قرار دهید. برای جلوگیری از ترک خوردن یا شکستن، فشارهای ناگهانی به آن وارد نکنید.
  5. در آخر، همه پیچ‌های قسمت زیرین لپ تاپ را هم ببندید. توجه داشته باشید که پیچ‌ها را بیش از حد محکم نکنید.