در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا کیبورد لپ تاپ عدد تایپ می کند؟

چرا کیبورد لپ تاپ عدد تایپ می کند؟

تا به حال برایتان پیش آمده است که بخواهید مطلبی را تایپ کنید، یا صرفا عبارتی را در گوگل جستجو کنید، اما ببینید که با فشردن کلیدهای حروف تنها اعداد هستند که تایپ می‌شوند؟ در این زمان حتما از خود خواهید پرسید که چرا کیبورد لپ تاپ عدد تایپ می کند؛ و بعد سراغ نصب فارسی‌سازها و اصلاح‌کننده‌های کیبورد بروید.

اما مشکل تایپ اعداد به جای حروف ارتباطی با فارسی‌ساز ویندوز شما ندارد. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم چرا کیبورد لپ تاپ عدد تایپ می کند و چطور باید این مشکل را رفع کرد.

 

چرا کی بورد لپ تاپ عدد تایپ می کند؟

تقریبا در همه موارد، مشکل تایپ اعداد به جای حروف به دلیل فشردن سهوی کلید Num Lock و کلیدهای دیگر اتفاق می‌افتذ (بسته به مدل لپتاپ). Num Lock که کوتاه شده عبارت Number Lock به معنی «قفل شماره» است، از کلیدهای شناخته شده در کیبوردهاست که برای اولین بار در کامپیوتر شخصی IBM در سال ۱۹۸۱ دیده شد.

برای دادن ظاهری بهتر و مرتب‌تر به کیبورد، این کلید در کیبورد IBM در بخش اعداد قرار گرفت، تا هم برای تایپ و هم به عنوان کلیدهای مکان ‌نما از آنها استفاده شود. در واقع کاربرد Num Lock برای سوئیچ بین این دو وضعیت بود.

با فشردن این دکمه (فعال کردن آن)، صفحه ‌کلید عددی کامپیوتر IBM مانند کیبورد adding با اعداد و نمادهای ریاضی کار می‌کرد. با فشردن دوباره یا به عبارتی غیرفعال کردن آن، می‌توان از کلیدهای این بخش به عنوان کلید مکان‌‌نما و برخی از کلیدهای ویرایش مانند Home و Insert استفاده کرد.

اما در لپ‌تاپ‌ها، به خصوص آنهایی که صفحه کلید عددی اختصاصی ندارند، عملکرد این دکمه کمی متفاوت است. وقتی Num Lock در این دستگاه‌ها فعال شود، به جای تغییر کلیدهای مکان نما به اعداد، بخشی از حروف QWERTY به یک صفحه کلید عددی مجازی تبدیل می‌شوند. حتی ممکن است روی لپ‌تاپ‌تان این اعداد را ببینید.

چرا کیبورد لپ تاپ عدد تایپ می کند

اما این قابلیت چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که در فضای وب هم می‌بینید، از این اتفاق به عنوان "مشکل تایپ اعداد به جای حروف" یاد می‌شود، اما این قابلیت برای کارهای حسابداری، آن هم روی دستگاه‌هایی که کی‌پد را ندارند، ضروری است؛ چرا که اعداد باید کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

 

رفع مشکل تایپ اعداد به جای حروف

همان‌طور که حدس می‌زنید، برای غیرفعال کردن این قابلیت باید Num Lock را غیرفعال کرد. محل قرارگیری این کلید با توجه به سازنده و مدل لپ تاپ شما متفاوت خواهد بود. با این وجود، این کلید معمولا در گوشه سمت راست و بالای صفحه کلید قرار دارد؛ و ممکن است چراغی هم داشته باشد که وضعیت آن را نشان می‌دهد.

این کلید ممکن است با عبارت‌های Num Lock ،NumLK و یا حتی با تصویر قفلی کوچک که عدد ۱ داخل آن قرار دارد، مشخص شده باشد. برای غیرفعال کردن این وضعیت نیز تنها باید آن را بفشارید.

گاهی ممکن است برای رفع مشکل تایپ اعداد به جای حروف، و اصولا فعال و غیرفعال کردن کلیدNum Lock ، لازم باشد آن را همزمان با کلید Fn (گاهی هم همزمان با کلید Shift) فشار دهید. البته در برخی لپ‌تاپ‌های ایسوس باید کلیدهای Insert و Fn را فشار دهید تا این حالت غیرفعال شود.