|

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه شارژر لپ تاپ را تعمیر کنیم؟

چگونه شارژر لپ تاپ را تعمیر کنیم؟

در همین هنگام که دنیای لپ تاپ‌ها و قطعات مربوط به آنها مدام درحال پبشرفت است، یک موضوع تقریبا همیشه صادق است: تعمیر قطعات لپتاپ از جایگزینی آنها اقتصادی‌تر است. تعمیر شارژر لپ تاپ ایسر، ایسوس، اچ پی و ... هم مانند باقی قطعات از این قاعده مستثنی نیست.

در این مطلب می‌خواهیم توضیح دهیم چگونه پس از خرید شارژر لپ تاپ آن را تعمیر کنیم. اگر تجربه کافی و لوازم تعمیر شارژر لپ تاپ مانند هویه، مولتی‌متر، پیچ گوشتی و ... را دارید، می‌توانید خودتان اینکار را انجام دهید. در غیر این صورت، برای رفع مشکل حتما به یک تعمیرکار متبحر مراجعه کنید.

 چگونه شارژر لپ تاپ را تعمیر کنیم

آموزش تعمیر شارژر لپ تاپ؛ تست آداپتور

مهمترین موردی که می‌تواند آداپتور لپ تاپ را معیوب کند، گرمای زیاد و نوسانات برق است. قطع و وصلی سیم آن نیز یک ایراد رایج است که به راحتی می‌توان آن را رفع کرد. برای اینکه مطمئن شویم آداپتور به تعمیر نیاز دارد، باید کابل برق، کابل خروجی و سوکت (کانکتور) آن را با مولتی‌متر تست کرد:

  1. یکی از حالاتی که تعمیر شارژر لپ تاپ ضروری می‌شود، وجود ایراد در ولتاژدهی آن است. فرض کنید ولتاژ آداپتور دستگاه شما 19 ولت است. اگر شارژر را با مولتی‌متر تست کنید و عددی مانند 19.5 را ببینید، مشکلی در ولتاژدهی وجود ندارد. اما اگر اعدادی مثل 0 یا 25 را دیدید، آداپتور به تعمیر نیاز دارد.
  2. برای بررسی قطعی کابل شارژر، طول کابل را با انگشتان‌تان بررسی کنید و ببنید عایق کابل کجا(ها) پاره، له و یا ذوب شده است. احتمالا قطعی آداپتور از همین جاها ناشی می‌شود. مولتی‌متر را روی کمترین میزان اهم تنظیم کنید. کابل آداپتور را تکان دهید و آن را در نقاط مختلف خم کنید. هرجا از کابل که قطعی یا شکستگی وجود داشته باشد، مولتی‌متر مقاومت بی‌نهایت را نشان خواهد داد.
  3. اگر کابل سالم بود، باید خروجی ولتاژ آداپتور را تست کنید. برای اینکار کافی‌ست ولتاژ و آمپر خروجی خود قطعه را با اعداد به‌دست آمده در تست مقایسه کنید. در این حالت یا جریان 0 نشان داده می‌شود، یا کمتر/بیشتر از حد انتظار (مثلا ۱۰ ولت یا بیشتر از 20 ولت برای یک آداپتور 19 ولت).

 تعمیر شارژر لپ تاپ ایسر و ایسوس

چگونه شارژر لپ تاپ را تعمیر کنیم؟

اگر تست‌های بالا به شما برای تعمیر شارژر لپ تاپ ایسر، ایسوس، اچ پی، لنوو یا ... کمک نکرد، ممکن است ایراد از خازن آداپتور باشد. وجود عیب در خازن‌ها را می‌توان با باز کردن شارژر و بررسی چشمی بررسی کرد. اگر خازنی باد کرده باشد، باید آن را تعویض کرد.

برای وجود ایراد در خازن می‌توان آداپتور را با اسیلوسکوپ (در حالت AC) نیز تست، و شکل موج تشکیل شده توسط آداپتور را بررسی کرد. این موج باید کاملا صاف باشد. در غیر این‌صورت جریان خروجی آداپتور مشکل دارد، و برای تعمیر شارژر لپ تاپ باید خازن مشکل‌دار را تعویض کرد. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. با یک پیچ گوشتی دو سو محفظه آداپتور را باز کنید.
  2. محافظ فلزی روی برد را جدا کنید.
  3. دو عدد خازن الکترولیتی ۲۵ میکرو فاراد روی برد را با هویه از مدار جدا کنید.
  4. خازن‌های جدید را به برد دستگاه لحیم کنید.

پس از تعمیر شارژر لپ تاپ یک بار دیگر همه چیز را بررسی کنید، و بعد آن را ببندید.

 

چطور کمتر به تعمیر شارژر لپ تاپ نیاز پیدا کنیم؟

امیدواریم در این مطلب از مجله قطعه بهار به خوبی به این سوال پاسخ داده باشیم که چگونه شارژر لپ تاپ را تعمیر کنیم. اگر بتوانید از این قطعه در برابر ضربات فیزیکی، کشیدگی کابل و نوسانات برق جلوگیری کنید، کمتر و کمتر به تعمیر شارژر لپ تاپ نیاز پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x