در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه بفهمیم شارژر لپ تاپ سالم است؟

چگونه بفهمیم شارژر لپ تاپ سالم است؟

چگونه بفهمیم شارژر لپ تاپ سالم است؟ شارژر یکی از حیاتی‌ترین قطعات لپ تاپ است زیرا بدون آن لپ تاپ در عرض چند ساعت بی‌استفاده می‌شود. هرگونه نقص  وعیب در آن باعث آسیب به دستگاه شما می شود. پس هر زمان که قصد خرید شارژ لپ تاپ آن را داشتید باید نکاتی را جهت سالم بودن آن بدانید. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم، چگونه بفهمیم شارژر لپ تاپ سالم است؟ پس تا پایان با ما همراه شوید.

چگونه بفهمیم شارژر لپ تاپ سالم است؟

یکی از کارهای مهم قبل از خرید هر قطعه الکتریکی امتحان کردن آن است. تا خرید مطمئن‌تری داشته باشیم. توصیه ما این است که از طریق دو روش زیر سالم بودن  شارژر را بررسی کنید.

  • اولین روشی که می‌توان تشخیص داد شارژر سالم است. امتحان کردن آن با یک لپ تاپ سالم یا باتری است. شارژر سالم، هنگامی که به‌دستگاه متصل می‌شود باید باتری را به‌طور کامل شارژ کند. همچنین در صورت نبود باتری و یا زمانی‌که به‌طور کامل از CPU استفاده می‌شود، شارژر باید نیاز و توان دستگاه را کاملاً تامین کند.
  • اولین روشی که می‌توان تشخیص داد شارژر سالم است. درواقع ساده‌ترین راه نیز محسوب می‌شود. امتحان کردن آن با یک لپ تاپ سالم یا باتری است. شارژر سالم، هنگامی که به‌دستگاه متصل می‌شود باید باتری را به‌طور کامل شارژ کند. همچنین در صورت نبود باتری و یا زمانی‌که به‌طور کامل از CPU استفاده می‌شود، شارژر باید نیاز و توان دستگاه را کاملاً تامین کند.

 

  • روش بعدی این است که اگر از سالم بودن دستگاه یا باتری مطمئن نیستید. بهترین کار این است که خودتان دست به‌کار شوید. و مدار تست بسازید. برای ساختن مدار تست به‌ یک مقاومت و مولتی‌متر احتیاج است. و با فرمولی راحت می‌توان آن را محاسبه کرد.

مقدار مقاومت= مقدار ولتاژ خروجی آداپتور/ جریان مصرفی آن  R=V/I

نکته: اولین چیزی که حتماً باید در نظر داشت، مقدار مقاومت است. یعنی حداقل ۱۰٪ توان مقاومت از توان شارژر بیشتر باشد.

به مثال زیر توجه کنید.

R = 19V / 4.7A = 4.043

 درواقع مقدار مقاومتی که در مدار تست به‌دست می‌آید باید ازین مقدار بیشتر باشد. در این مثال مقدار توان ۹۰ وات است؛ بنابراین مقاومت ۴.۳ اهم و ۱۰۰ وات مقدار مناسبی خواهد بود.

توجه: برای اندازه‌گیری، مقاومت را به دو سر خروجی شارژر وصل کنید. این کار را با دقت انجام دهید تا اتصالی ایجاد نشود. با اندازه‌گیری ولتاژ خروجی به وسیلهٔ مولتی‌متر، نباید تغییر چندانی در میزان آن ایجاد شود.

تست کردن شارژر لپ تاپ

البته غیر از روش‌های گفته شده برای اینکه بفهمیم شارژر لپ‌تاپ سالم است. از روش‌های دیگری نیز می‌توان بهره برد.

  • حتماً قبل از استفاده از شارژر از اتصالات و جریان برق اطمینان حاصل کنید.
  • روش دیگر استفاده از شارژر بدون باتری است. به این صورت که باتری را از دستگاه خارج کنید و شارژر را به دستگاه متصل کنید. اگر دستگاه با شارژر روشن نشد، نشان دهنده این است که شارژر خراب شده یا در برق‌رسانی ضعیف عمل می‌کند.
  • سیم‌ها و کابل شارژر را به‌خوبی بررسی کنید. اگر با پارگی یا زدگی مواجه شدید. به‌هیچ وجه از آن استفاده نکنید. زیرا باعث می‌شود آسیب جدی به دستگاه وارد شود.