در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند؟

چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند؟

وقتی لپ‌تاپ‌تان را به شارژ می‌زنید، دستگاه‌تان عکس‌العمل دلگرم‌کننده‌ای (مانند یک بوق کوتاه) از خود نشان می‌دهد. اگر این اتفاق نیفتد، باید سریعا متوجه شویم چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند.

روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ و عدم شارژ باتری لپ تاپ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از درست جا نرفتن سوکت در دستگاه گرفته، تا ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری. در ادامه علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ و روش رفع آن در هریک از این حالات را توضیح می‌دهیم.

 

چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند؟

اگر آداپتورتان دستگاه را شارژ نمی‌کند، مراحل زیر را به ترتیب بررسی کنید تا مشکل پیدا شود.

 

صحیح نبودن اتصالات

شاید خنده‌دار باشد، اما قبل از اینکه بپرسید چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند؟، باید مطمئن شوید دستگاه واقعا به برق وصل است. برای اینکار باید مطمئن شوید:

  • دوشاخه کابل کاملا به پریز وصل شده، و پریز هم برق دارد؛
  • باتری دستگاه به درستی در جای خود قرار گرفته است؛
  • کانکتور آداپتور به خوبی در پورت لپ تاپ چفت شده؛
  • کابل شارژر به واحد مرکزی متصل شده؛

البته در بعضی دستگاه‌ها، باید از صحیح بودن پورتی که شارژر را به آن زده‌اید، مطمئن شوید. برای مثال، لپ تاپ Huawei MateBook X Pro دو پورت USB-C دارد. هر دو کار انتقال داده را انجام می‌دهند؛ اما تنها از یکی از آنها می‌توان برای شارژ کردن باتری استفاده کرد.

اگر با بررسی این موارد علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ را پیدا نکردید، مراحل بعد را امتحان کنید.

 علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

وجود مشکل در باتری

حالا که اتصالات هیچ مشکلی ندارند، چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند؟ ممکن است مشکل از باتری باشد. برای تست این موضوع، ابتدا باتری را خارج کنید. سپس دکمه روشن/خاموش را حدود 15 ثانیه نگه دارید تا انرژی دستگاه کاملا تخلیه شود. حالا بدون جایگذاری باتری، لپ تاپ را با کابل روشن کنید.

اگر لپ تاپ روشن شد، یعتی آداپتور به‌درستی کار می‌کند، و علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ وجود مشکل در خود باتری‌ست. اگر خودتان به راحتی نمی‌توانید باتری را خارج کنید، از یک متخصص کمک بگیرید.

 

قدرت پایین آداپتور لپ تاپ

به اندازه کافی قوی نبودن آداپتور نیز می‌تواند دلیل این باشد که چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند. اینکه کانکتور یک شارژر اندازه پورت دستگاه باشد، به این معنی نیست که می‌تواند باتری را شارژ کند. این موضوع در زمان خرید آداپتور جدید بسیار مهم است.

برای اینکه بعدا مجبور نشوید به دنبال علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ بگردید، وات شارژر را بررسی کنید. مثلا اگر شارژر شما 45 وات است، شارژری با وات کمتر نمی‌تواند باتری را شارژ کند. برای اطمینان از مناسب بودن شارژر، می‌توانید از تطابق ولتاژ و جربان هم استفاده کنید.

 

وجود قطعی، سوختگی و آلودگی

برای اینکه ببینید چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند، با دست تمام طول سیم آداپتور را بررسی کنید. ببینید آیا سیم‌ها در جایی قطع یا شل شده‌اند؛ با اگر حیوان خانگی دارید، ببینید جایی از سیم جویده شده است و چنین نشانه‌هایی.

واحد مرکزی آجرمانند آداپتور را نیز بررسی کنید. آیا رنگ آن تغییر کرده است؟ آیا بخش‌هایی از آن تغییر شکل داده؟ آیا هنگام کار از آن بوی سوختگی ساطع می‌شود؟ هرکدام از این موارد می‌تواند نشانه مشکل جدی در شارژ دستگاه، و دلیل عدم شارژ باتری لپ تاپ باشد.

در آخر، کانکتور یا همان سر فیش شارژر را بررسی کنید. اگر می‌بینید درون سوکت خیلی کثیف شده است، احتمالا به خاطر همین است که با روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ مواجه می‌شوید. کانکتور را تمیز، و دوباره امتحان کنید.

 

بیش از حد داغ شدن باتری

برای پیدا کردن دلیل اینکه چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند، باید به دمای بیش از حد باتری نیز مشکوک شد. چرا؟

با افزایش دما ممکن است سنسور باتری از کار بیفتد. در نتیجه این اتفاق سیستم فکر می‌کند که باتری یا کاملا شارژ شده، یا اصلا در دستگاه نیست. حتی ممکن است سیستم برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باتری و آتش‌سوزی خودبه‌خود خاموش شود.

این اتفاق در دستگاه‌های قدیمی، که سیستم خنک‌کننده‌شان کیفیت پایین‌تری دارد، رایج‌تر است. برای جلوگیری از این مشکل از دستگاه روی کاناپه و تخت که دریچه‌های هوا را مسدود می‌کنند، استفاده نکنید. تمیز کردن فن را نیز فراموش نکنید.

 چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند

بهم ریختن تنظیمات لپ تاپ

برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10، منوی استارت را باز کنید و گزینه Power & Sleep Settings را انتخاب کنید. اگر ویندوزتان قدیمی‌تر است، به کنترل پنل بروید و گزینه Power Options را انتخاب کنید. روی Change Plan Settings کلیک کنید.

از صحیح بودن همه تنظیمات مطمئن شوید. مثلا ممکن است اگر این تنظیمات تغییر کرده باشد، حتی اگر مشکلی از نظر فیزیکی در باتری یا کابل شارژ وجود نداشته باشد، احتمال بروز مشکل وجود دارد. ساده‌ترین راه برای اطمینان از اینکه تنظیمات منجر به شارژ نشدن باتری لپ تاپ در ویندوز 10 نمی‌شود، بازیابی تنظیمات پیش‌فرض است.

برای لپتاپ‌های مک به قسمت System Preferences و Energy Saver بروید.

 

به روز نبودن درایورها

گفتیم یکی از دلایل مهم اینکه چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند، موارد نرم افزاری‌ست. یکی از این موارد می‌تواند به روز نبودن درایورهای مربوطه باشد.

عبارت Device Manager را منوی استارت جستجو کنید. در بخش Battery باید چند مورد را ببینید: معمولا یکی برای شارژر و دیگری با عنوان Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery (ممکن است موارد دیگری هم باشند). روی هر مورد کلیک راست کرده و Update Driver را انتخاب کنید.

پس از به روز شدن درایورها، دستگاه را مجددا راه‌اندازی و دوباره به برق وصل کنید. اگر با این کار دلیل عدم شارژ باتری لپ تاپ برطرف نشد، شاید بهتر باشد آخرین درایورها را از وب‌سایت سازنده دانلود کنید. همچنین می‌توانید Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery را کاملا حذف و دوباره نصب کنید.

 

آخرین علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ

اگر موارد بالا مشخص نکرد چرا شارژر لپ تاپ شارژ نمی کند، احتمالا تنها راه باقی‌مانده تعمیر و یا تعویض قطعه مشکل‌دار است (باتری، اداپتور، کابل شارژر و یا آدابپتور و کابل آن با هم).

اما پیش از آن بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا مطمئن شوید مشکلات زیر باعث روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ و عدم شارژ باتری لپ تاپ نمی‌شوند:

  • خرابی مدارهای شارژ
  • وجود ایراد در مادربرد
  • خرابی سنسورهای باتری

موفق باشید!