در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

آیا شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است؟

آیا شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است؟

بازار تعمیرات قطعات لپ تاپ از همیشه داغ‌تر است، و تعمیر شارژر لپ تاپ هم از این قاعده مستثنی نیست. این قطعه حیاتی وظیفه تغذیه دستگاه شما را دارد، و بروز هرگونه مشکل در آن کارایی لپ تاپ شما را به شدت پایین می‌آورد. اما آیا آداپتور و سیم شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است؟ اصلا چگونه می‌توان آن را تست کرد؟

در این مطلب ضمن پاسخ به این سوالات، روند تعمیر سیم شارژر لپ تاپ را کوتاه مرور می‌کنیم؛ همچنین نکاتی را جلوگیری از خرابی این قطعه معرفی می‌کنیم.

آیا شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است

دلایل خرابی شارژر لپ تاپ

شارژر لپ تاپ ایسوس شما یا هر برند دیگری که از آن استفاده می‌کنید، می‌تواند بر اثر نوسان برق، آب خوردگی، وارد شدن ضربه و گاهی استفاده نادرست (مانند بد جا زدن سوکت یا کشیده شدن سیم) دچار مشکل شود. برای اینکه مطمئن شوید علت شارژ نشدن یا قطع فرآیند آن به دلیل خرابی شارژ است، باید آن را تست کنید.

برای اینکار چند روش وجود دارد؛ از جمله تست لپ تاپ‌تان به یک شارژ سالم، و یا تست شارژر لپ تاپ با اهم‌متر. در یک مطلب جداگانه به سوال “از کجا بفهمیم شارژر لپ تاپ خراب است؟” با همین عنوان کامل پاسخ داده‌ایم. به همین خاطر در اینجا آن را تکرار نمی‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم که درصورت مشاهده علائمی که می‌توانند نشان‌دهنده خرابی باتری باشند، حتما تست شارژر لپ تاپ را انجام دهید. اگر خودتان امکان انجام اینکار را ندارید، به متخصص رجوع کنید. عدم تعمیر شارژر لپ تاپ می‌تواند به باتری و حتی خود دستگاه شما آسیب‌های جدی بزند.

 

تعمیر سیم شارژر لپ تاپ

تعمیر شارژر لپ تاپ یک کار بسیار تخصصی است. به همین دلیل، بسیار مهم است که کار تعمیر شارژر لپ تاپ ایسوس، hp و ... را به یک فرد قابل اعتماد بسپارید. این قطعه پرسی است و باید قاب را برای تعمیر به عبارتی شکاند؛ اما ظاهر آن تغییر خاصی نخواهد کرد. در روند تعمیر این قطعه، مشکلات زیر برطرف می‌شوند:

 

خرابی کابل برق شارژر

خراب شدن کابل برق شارژر احتمالا رایج‌ترین مشکلی است که می‌تواند برای این قطعه اتفاق بیفتد. برای تعمیر سیم شارژر لپ تاپ تنها باید کابل برق آداپتور تعویض شود. البته گاهی کابل قابل تعویض نیست، و باید یک شارژر جدید تهیه شود.

 

خرابی سیم شارژر

در صورت معیوب شدن سیم آداپتور نیز تنها باید سر فیش را تعویض کرد. تنها نکته مهم در این روند این است که از یکسان بودن قطعه قدیمی و جدید مطمئن شوید.

 

خرابی قطعات برد شارژر

اگر بخشی از برد شارژر نیز دچار اشکال شده باشد، به تعمیر شارژر لپ تاپ نیاز خواهیم داشت. اولین مرحله برای این کار تخصصی، تست شارژر لپ تاپ و تک تک قطعات آن است تا دقیقا مشکل پیدا شود. این کار را حتما به متخصص بسپارید؛ برق 220 ولت در ورودی این قطعه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تعمیر شارژر لپ تاپ ایسوس

آیا شارژر لپ تاپ قابل تعمیر است؟

طبق توضیحاتی که دادیم، تعمیر سیم شارژر لپ تاپ و برد آن امکان‌پذیر است. اما یک نکته وجود دارد. در برخی موارد، امکان تعمیر شارژ وجود دارد، اما ارزش ندارد. به این معنی که تعویض بخش آسیب دیده یا جایگزینی کلی قطعه هم زحمت بسیار کمتری می‌برد، و هم هزینه پایین‌تری دارد. این مسئله می‌تواند هم برای شارژهای قدیمی اتفاق بیفتد و هم شارژرهای جدید.

با این حالا، احتمال اینکه بتوانید یک متخصص کاربلد برای تست و تعمیر سیم شارژر لپ تاپ و برد آن پیدا کنید، اصلا کم نیست. شاید راه کار آخر خرید شارژر لپ تاپ جدید باشد.

 

چند نکته برای نیاز کمتر به تعمیر شارژر لپ تاپ

با رعایت نکات ساده‌ای مانند استفاده از آداپتور مناسب برای شارژر، جلوگیری از وارد شدن ضربه و یا خیس شدن آن می‌توانید نیازتان به تعمیر آداپتور و سیم شارژر لپ تاپ و سایر قطعات آن را به شدن کاهش دهید.

اگر زمانی به تعویض این قطعه نیاز پیدا کردید، حتما اطلاعات روی آداپتور شارژر دستگاه‌تان را بررسی کنید. شارژر جدیدی که تهیه می‌کنید، باید با ولتاژ لپ تاپ مطابقت داشته باشد. شارژر ولتاژ پایین نمی‌تواند دستگاه شما را تغذیه کند؛ و شارژر ولتاژ بالا هم به آن آسیب بزند. اگر ولتاژ برابر است اما آمپر بالاتر بود، می‌توانید از آن استفاده کنید.