در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

ظرفیت باتری لپ تاپ چیست؟

ظرفیت باتری لپ تاپ چیست؟

برای مقایسه باتری‌های مختلف باید بدانید ظرفیت باتری لپ تاپ چیست. خیلی ساده بخواهیم بگوییم، ظرفیت باتری لپ تاپ نشان‌دهنده میزان انرژی‌ای است که این قطعه می‌تواند در خود نگه دارد. ظرفیت باتری های لپ تاپ را می‌توان به دو روش اندازه‌گیری کرد، یکی با استفاده از وات ساعت (WHr) و یا با میلی آمپر ساعت (mAh). هرچه مقدار این‌ها بزرگ‌تر باشد، ظرفیت باتری هم بیشتر است.

در ادامه مفهموم این واحدها را توضیح می‌دهیم، و دقیق‌تر خواهیم گفت ظرفیت باتری لپ تاپ چیست.

 ظرفیت باتری لپ تاپ چیست

معنای واحدهای ظرفیت باتری لپ تاپ چیست؟

  1. وات ساعت (WHr)

وات واحدی برای اندازه‌گیری توان است؛ مثلا لامپ‌های رایج در خانه شما معمولا 60 وات هستند. اینکه یک باتری چه مدت می‌تواند وات انرژی تولید کند، روش خوبی برای اندازه‌گیری میزان شارژی که می‌تواند نگه دارد، یا همان ظرفیت باتری، است. یعنی اگر بر فرض باتری دستگاه شما بتواند به مدت 12 ساعت یک وات نیرو تولید کند، ظرفیت آن 12 وات ساعت است.

وات یک روش استاندارد برای اندازه‌گیری توان خروجی هر نوع دستگاه الکتریکی‌ای است. بسیاری معتقدند این واحد بهترین واحد برای اندازه‌گیری ظرفیت واقعی باتری لپ تاپ است.

 

  1. میلی آمپر ساعت (mAh)

واحدی که بیشتر ما برای اندازه‌گیری ظرفیت باتری های لپ تاپ می‌شناسیم، میلی آمپر ساعت است. آمپر واحد اندازه‌گیری جریان است. از طرفی، وات محصول ولتاژ و آمپر است (وات = ولت * آمپر). اما از آنجا که باتری لپ تاپ ولتاژ ثابتی را به دستگاه می‌رساند، اندازه‌گیری ظرفیت باتری های لپ تاپ با وات ساعت و میلی آمپر ساعت نیز به یک اندازه معتبر هستند.

به عنوان مثال، اگر باتری شما 20 وات ساعت دوام داشته باشد و همیشه 10 ولت را تأمین کند، می‌توانید ظرفیت ذخیره انرژی باتری خود را به صورت 2 آمپر ساعت (2000 mAh) بیان کنید. در واقع ان واحد نشان می‌دهد باتری در طول زمان در ولتاژ مشخص شده چه مقدار جریان را برای دستگاه تأمین می‌کند.

 ظرفیت باتری های لپ تاپ

نقش ولتاژ در ظرفیت باتری لپ تاپ چیست؟

هنگام مقایسه ظرفیت باتری های لپ تاپ، ولتاژ چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اهمیت این واحد بیشتر خود را هنگام تهیه باتری جدید نشان می‌دهد؛ به این دلیل که کارآمدترین باتری، باتری‌ای است که ولتاژ آن با ولتاژ قطعات داخلی کامپیوتر کاملا مطابقت داشته باشد.

ولتاژ بیشتر به صورت افزایش گرمای دفع شده از قطعات خود را نشان می‌دهد که به هیچ وجه برای دستگاه شما چیز خوبی نیست.

 

نکته مهم درباره ظرفیت باتری های لپ تاپ

هر چند بالا بودن ظرفیت باتری لپ تاپ برای همه ما یک عامل مطلوب است، لمل لگر قصد باتری جدید را دارید، به یک مورد دیگر هم تا جای ممکن توجه کنید: زمان تولید باتری.

برای خرید باتری لپ تاپ سراغ فروشنده‌های معتبر بروید، فروشنده‌هایی که علاوه بر قطعه‌ای باکیفیت، به شما می‌گویند باتری چه زمانی تولید شده است. زیرا ممکن است باتری قدیمی‌تر با مشخصات بهتر، ظرفیت باتری جدید با مشخصات ضعیف را نداشته باشد.

بیشتر بودن تعداد سلول‌های باتری نیز معمولا به معنی بیشتر بودن ظرفیت باتری های لپ تاپ است، اما تنها در صورتی که سلول‌هایی با ویژگی‌های مشابه را با یکدیگر مقایسه کنید.