|

فروشگاه لپ تاپ بهار

باتری لپ تاپ چیست؟

باتری لپ تاپ چیست؟

باتری لپ تاپ چیست؟ در واقع منظور از این سوال این است که نوع جنس و مدل و اندازهٔ باتری لپ تاپ شما چیست. امروزه باتری‌های لپ‌تاپ بسته به نوع مدل‌شان در طراحی‌های مختلفی وارد بازار می‌شوند. دانستن اینکه باتری لپ تاپ شما از چه نوعی‌ست؛ کمک به‌سزایی در جهت خرید باتری لپ تاپ یا یافتن عیب آن می‌کند. در ادامه با ما همراه شوید تا با اطلاعاتی دربارهٔ باتری لپ تاپ و اینکه باتری‌ لپ تاپ چیست؟ آشنا شوید.

باتری لپ تاپ چیست؟

باتری لپ تاپ، قطعه‌ای سخت‌افزاری‌ست؛ که برق دستگاه را تامین می‌کند. و دستگاه را قادر می‌سازد تا بدون سیم برق کار کند. باتری‌ها اغلب بسته به میزان مورد نیاز لپ تاپ، انرژی دستگاه را برای چند ساعت تامین می‌کنند. امروزه بیشتر باتری‌های لپ تاپ، از طراحی‌ سبک و  پیشرفته‌ای برخوردارند.

 به نوعی باتری‌های لپ تاپ متشکل از دو بخش یعنی سلول و برد است. هر کدام ازین قسمت‌ها وظیفه‌ای را برعهده دارند که وظیفه برد برقراری ارتباط با مادربرد است. سلول نیز کار ذخیره‌سازی انرژی را انجام می‌دهد.

انواع فن آوری‌های باتری

فن آوری‌های مختلف در باتری وجود دارد که اجازهٔ کار باتری را می‌دهد. در زیر لیستی از انواع عمده‌ای از باتری‌های لپ تاپ  که به احتمال زیاد با آن‌ها روبرو خواهید شد آورده شده است.

  • لیتیوم-آیون (lithium Ion)
  • لیتیوم-پلیمر (lithium-polymer)
  • نیکل-کادمیوم (NICAD)
  • نیکل-متال-هیدرید (NIMHD)

‍          در ادامه به‌طور مفصل هر کدام از این باتری‌ها را بررسی می‌کنیم.

لیتیوم-آیون

‍باتری لیمتیوم آیون مخفف یون لیتیوم و گاهی اوقات مخفف لی-یون است. یک فناوری شکننده است که به مدار محافظ نیاز دارد. در مواردی که به چگالی انرژی بسیار بالا نیاز باشد و هزینه ثانویه باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. باتری‌های لیتیوم یون گران ترند؛ اما بدون مشکلات حافظه‌ای که بر انواع دیگر باتری‌ها تأثیر می‌گذارد، کار می‌کنند.

لیتیوم سبک ترین فلز است، بیشترین پتانسیل الکتروشیمیایی را دارد و بیشترین میزان انرژی را نیز تأمین می کند. باتری های قابل شارژ با استفاده از فلز لیتیوم به عنوان الکترود قادر به تأمین ولتاژ بالا و ظرفیت عالی هستند و در نتیجه یک چگالی انرژی فوق العاده ایجاد می کنند. همچنین از مواد بی‌خطر تشکیل شده‌اند و ضریب خطر آن‌ها صفر است.

همچنین باتری‌‌های لیتیومی نیازی به دشارژ شدن ندارند. و بسته به نوع استفاده از آن از عمر طولانی برخوردارند.

لیتیوم-پلیمری

باتری لیتیوم پلیمری درواقع فرایندی شبیه به لیتیوم آیون دارد. با این تفاوت که دارای مقاومت داخلی کمتر و اندازه و وزن کم و طول عمر زیادتری است.

از ویژگی‌های مهم این نوع باتری این است که نیازی به فول شارژ شدن ندارد. همچنین قابلیتی که دارد امکان شارژ شدن با USB  است که باعث حفظ انسجام باتری و افزایش طول عمر باتری می‌شود.

این نوع باتری را می‌توان در دستگاه‌های ultra portable مشاهده کرد.

نیکل کادمیوم

نیکل کادمیوم یک باتری قابل شارژ است که بیشتر از نیکل و کادمیوم ساخته شده است. در مقایسه با سایر فناوری های باتری، انواع NiCad عملکردی را در دمای پایین، ظرفیت مناسب، چرخه عمر مناسب و سرعت شارژ بیشتری ارائه می‌دهند.

عیب اصلی باتری های نیکل-کادمیوم این است که قبل از شارژ مجدد آنها باید کاملاً خالی شوند. اگر باتری‌ها کاملا تخلیه نشوند، با هر سیکل شارژ / دشارژ حداکثر ظرفیت انرژی آنها پایین می آید. درواقع این مشکل به عنوان «کاهش حافظه» یا «اثر حافظه» (memory effect) شناخته می شود.

البته این روزها به دلیل سمی بودن کادمیوم و با وجود نسل جدید باتری‌ها دیگر این نوع باتری ساخته نمی‌شود. وبه‌نوعی از رده خارج شده است.

نیکل-متال-هیدرید

باتری نیکل متال هیدرید عمدتا در ساخت لپ تاپ استفاده می‌شود. ساخت این نوع باتری شبیه به نیکل کادمیوم است. تفاوت عمده این نوع باتری با nicad این است که اثر حافظه‌ای در آن وجود ندارد. همچنین می‌توان به ظرفیت بالای آن اشاره کرد.

اما یکی از معایب آن این است که زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارد. همین امر باعث داغ شدن و گرمای بیش از حد آن در حین شارژ می‌شود.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x