در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

کالیبره باتری لپ تاپ چیست؟

کالیبره باتری لپ تاپ چیست؟

احتمالا شما نیز با این موقعیت آزاردهنده پیس از خرید باتری لپ تاپ جدید یا باتری فعلی خود برخورد کرده‌اید: در حال کار کردن با لپ تاپ‌تان هستید، و هشدار کم بودن میزان شارژ نمایش داده می‌شود. اما قبل از اینکه به خودتان بیایید، دستگاه سریعا خاموش می‌شود. این مشکل به دلیل خطایی در باتری رخ می‌دهد که با کالیبره کردن آن رفع می‌شود. در ادامه به طور مفصل توضیح می‌دهیم که کالیبره باتری لپ تاپ چیست.

 

کالیبره باتری لپ تاپ چیست؟

کالیبره باتری لپ تاپ روشی برای اصلاح اطلاعات آن است که در دستگاه به شما نمایش داده می‌شود. بعضی اوقات در لپ تاپ ها یا تلفن‌های همراه، دستگاه‌ها پیش از زمان ذکر شده خاموش شده، و برای کاربر مزاحمت ایجاد می‌‌کنند. علت این موضوع چیست؟

وقتی یک باتری را به تازگی می‌خرید، بالاترین ظرفیت را دارد و می‌تواند بیشترین میزان انرژی را در خود ذخیره کند. اما زمانی که سن باتری بالا برود، ظرفیت ذخیره‌سازی خود را از دست می‌دهد و ضعیف می‌شود. این باعث می‌شود که باتری سریعتر خالی شود. در نتیجه، تخلیه باتری پیش از زمان نمایش داده شده اتفاق می‌افتد.

برای حل این مشکل، از کالیبراسیون باتری استفاده می‌شود. این فرآیند باتری شما را بررسی کرده و آن را تعمیر می‌کند. بعد از کالیبره باتری لپ تاپ، زمان باقی مانده تا زمان تخلیه به شکل درست به شما نشان داده خواهد شد.

 کالیبره باتری لپ تاپ چیست

دلیل نیاز به کالیبره باتری لپ تاپ چیست؟

دلیل نیاز و مشکل اصلی اینجاست که هیچ راه مطمئنی وجود ندارد که بتوانیم با کمک آن از ظرفیت دقیق باتری دستگاه در هر لحظه مطمئن شویم. چرا که باتری، به عنوان یک سیستم ذخیره انرژی الکتروشیمیایی، همواره درحال تغییر است و عمر آن کاهش پیدا می‌کند. و عملا در هیچ چرخه شارژ و دشارژ رفتار یکسانی از خود نشان نمی‌دهد.

تنها راهی که برای ما می‌ماند، شارژ کامل باتری، سپس تخلیه کامل آن و اندازه‌گیری میزان آن است. مشخصا ما نمی‌توانیم هربار اینکار را انجام دهیم، پس ناچاریم که از روش‌های غیر مستقیم استفاده کنیم؛ مثل نرم افزارهای پیش فرض لپ تاپ ها. هرگاه این محاسبه‌گرها دقت خود را از دست دادند و داده‌هایی با خطا به ما نمایش دادند، بایستی کالیبره باتری لپ تاپ را انجام دهیم.

 

چه زمانی باید کالیبره باتری لپتاپ را انجام دهیم؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، گاهی در کارهای روزمره لپ تاپ‌ها قبل از رسیدن به درصدهای پایین شارژ، کاملا تخلیه می‌شوند. هر وقت شما نیز با چنین صحنه‌ای روبرو شدید، یعنی زمان کالیبراسیون باتری رسیده است. برای کالیبره باتری لپ تاپ هم می‌توان از نرم افزارهای متنوع استفاده کرد، و هم خودتان به صورت دستی آن را انجام دهید.

 کالیبره کردن باتری لپ تاپ

عوارض کالیبره باتری لپ تاپ چیست؟

کالیبره کردن باتری مزایای زیادی برای باتری دستگاه شما دارد، اما در عین حال معایبی هم دارد:

  • تخلیه باتری به طور کامل، آن هم بارها و بارها، برای آن بسیار بد است. اگر هر بار هنگام استفاده اجازه دهید باتری به طور کامل تخلیه شود، به راحتی می‌توانید آسیب وارد شده به باتری را حس کنید.
  • شارژ بیش از حد نیز چیز خوبی برای باتری نیست. اضافه بار بیش از حد باعث از بین رفتن باتری و گاهی انفجار می‌شود. البته این معضل در باتری‌های لیتیومی یونی به حداقل خود رسیده است.
  • کالیبراسیون مکرر باتری نیز می‌تواند به باتری دستگاه آسیب برساند. بنابراین، کالیبراسیون منظم باتری و در فواصل کوتاه را اصلا توصیه نمی‌کنیم.