در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم؟

چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم؟

اگر باتری‌ لپ تاپ دیگر شارژ نشود و اصطلاحا بمیرد، حتما خواهید پرسید: چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم؟ خوشبختانه این اتفاق ممکن است آخر راه برای باتری شما نباشد، و بتوانید با استفاده از ترفندهای زنده كردن باتری لپ تاپ دوباره به آن جان ببخشید. در ادامه با سه روش می‌ختلف می‌بینیم که چگونه می‌توانیم باتری لپ تاپ را فعال کنیم.

 

چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم؟

پس از خرید باتری لپ تاپ به این نکته میرسیم که عمر باتری‌های لپ تاپ تقریبا به‌طور آزاردهنده‌ای کوتاه است. با وجود پیشرفت های اخیر در فناوری لیتیوم-یون، بیشتر باتری‌ها فقط می‌توانند تعداد مشخصی از چرخه‌های شارژ را تحمل کنند، قبل از اینکه ظرفیت آنها به مرور کاهش پیدا کند.

در ادامه در این مقاله از قطعه بهار می‌بینیم که چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم، اما بسته به وضعیت باتری شما، ممکن است هیچ‌کدام از این ترفندها نتوانند به شما کمک کنند.

 چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم

زنده كردن باتری لپ تاپ با قرار دادن آن در فریزر

اگر باتری دستگاه از نوع هیدرید فلز-نیکل (NiMH) یا نیکل-کادمیوم (NiCd) است، می‌توانید به کمک فریزر آن را زنده کنید. البته اگر باتری فوق‌العاده قدیمی باشد، اینکار فایده‌ای نخواهد داشت. اگر باتری از نوع لیتیوم-یون است، این روش را امتحان نکنید.

شاید عجیب باشد، اما زنده كردن باتری لپ تاپ به این روش از نظر علمی اثبات شده است. با یخ‌زدگی باتری، شما دو کار انجام می‌دهید:

 • کمک به غلبه فرایند شارژ بر تبلور
 • آهسته کردن حرکت الکترون‌های آزاد (تا الکترون‌های بیشتری بتوانند به جریان بپیوندند)

برای شروع سیستم را خاموش کرده، آن را از پریز برق جدا کنید و باتری را از دستگاه بیرون بیاورید. بعد باتری را در یک کیسه پارچه‌ای، و سپس در یک پلاستیک زیپ‌دار قرار دهید (کیسه‌های پلاستیکی معمولی امکان نفوذ رطوبت دارند و ممکن است باتری را برای همیشه خراب کنند).

حالا کیسه را برای 10 ساعت در فریزر قرار دهید. بعد از گذشت این مدت و پیش از جا انداختن باتری، بگذارید باتری به‌طور طبیعی تا دمای اتاق گرم شود.

 زنده كردن باتری لپ تاپ

زنده كردن باتری لپ تاپ با ولتاژ بیش از حد

اگر می‌پرسید چگونه باتری لپ تاپ لیتیومی را فعال کنیم، می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای زنده كردن باتری لپ تاپ به این روش به وسایل زیر نیاز دارید:

 • کلیپ تمساح
 • سیم نازک (مثل سیم کابرل‌های اترنت)
 • یک شارژر لپ تاپ یا منبع تغذیه
 • دستکش و عینک ایمنی

ابتدا سرهای مثبت و منفی باتری‌تان را پیدا کنید. این قطب‌ها باید با برچسب مشخص شده باشند. اگر اینطور نیست، مدل باتری را در گوگل جستجو کنید تا قطب‌ها مشخص شوند.

دو قطعه سیم را به اندازه حدود 6 سانتی‌متر ببرید؛ یکی برای سیم مثبت و یکی برای سیم منفی. حدود 1 سانتی‌متر از سر و ته سیم مثبت را لخت کنید. برای سیم منفی، در یک طرف حدود 1 و در طرف دیگر حدود 2 سانتی‌متر سیم را لخت کنید.

حالا یک انتهای سیم مثبت را در پایه مثبت باتری، و انتهای سیم منفی (که 1 سانت آن لخت شده) را در پایه منفی قرار دهید. انتهای دیگر سیم مثبت را در داخل پایه مثبت شارژر قرار دهید. در آخر، طرف دیگر سیم منفی را با گیره تمساح به هادی بیرونی منفی وصل کنید.

باتری را برای 2 ساعت رها کنید (و نه بیشتر!). هنگام قطع اتصال بسیار احتیاط کنید چون خطر انفجار وجود دارد. باتری را پس از خنک شدن در دستگاه بگذارید و میزان نتیجه‌بخشی این روش زنده كردن باتری لپ تاپ را برای دستگاه‌تان بررسی کنید.

هشدار: این روش می‌تواند پاسخگو باشد، اما خطرناک است. اگر بیش از حد شارژ شود، باتری منفجر می شود. حتما از وسایل ایمنی استفاده کنید، و اینکار را در فضایی باز انجام دهید.

 زنده كردن باتری مرده لپتاپ

زنده كردن باتری لپ تاپ با تعویض سلول‌ها

برای انجام این روش باید تعدادی یا همه سلول‌های باتری قدیمی خود را با سلول‌های فعال یک باتری فعال اما استفاده نشده جایگزین کنید. اگر مهارتش را دارید، با این روش موثر دیگر لازم نیست بپرسید چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم. البته باز هم چند هشدار مهم وجود دارد که باید به آنها دقت کنید:

 • سلول‌های جایگزین باید همان ترکیب شیمیایی سلول‌های فعلی را داشته باشند؛ مثلا همه لیتیوم-یون باشند.
 • سلول‌های جدید باید همان ظرفیت سلول‌های قدیمی یا ظرفیتی بیشتر را داشته باشند.
 • سلول‌های جدید باید ولتاژ نامی مشابه ولتاژ سلول‌های قبلی داشته باشند.
 • سلول‌های جدید باید همان ابعاد سلول‌های قدیمی را داشته باشند.
 • این روش (باز کردن باتری) را وقتی انجام دهید که کاملا از آن قطع امید کرده باشید.

ابزار لحیم کاری را آماده کنید، و کار را با جدا کردن باتری از لپ تاپ و باز کردن استارت بزنید. برای اینکار احتمالا به یک پیچ گوشتی تخت یا چاقوی مناسب نیاز خواهید داشت.

درون باتری مجموعه‌ای از سلول‌های جداگانه که شبیه باتری‌های قلمی هستند را خواهید دید. هریک از این سلول‌ها با سیم به برد متصل می‌شوند. یادداشت کنید که هر سیم کجا می‌رود. در حالت ایده آل، شما باید از مولتی‌متر هم استفاده کنید تا مطمئن شوید که شارژ باقیمانده بالقوه خطرناکی وجود ندارد.

با ابزار لحیم کاری سلول‌ها را از سیم آنها و یکدیگر جدا کنید، و آنها را از قاب در بیاورید. بعد سلول‌های جدید را به هم لحیم کنید و سیم‌ها را به مکان‌های صحیح دوباره متصل کنید. در آخر محفظه باتری را به هم چفت کنید و پس از 48 ساعت می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

همان‌طور که دیدیم، پاسخ چگونه باتری لپ تاپ را فعال کنیم آنقدرها هم ساده نیست. پیشنهاد می‌کنیم از باتری‌تان به درستی استفاده کنید تا عمر آن زودتر از موعد به پایان نرسد. زمانی هم که وقت تعویض رسید، با روی خوش پذیرای باتری جدید باشید. این اتفاق دیر یا زود برای همه باتری‌ها خواهد افتاد.