فروشگاه لپ تاپ بهار

چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟

چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟

با وجود کاربرد باتری‌ها برای تامین انرژی دستگاه‌هایی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم، اکثر مردم اطلاعات زیادی درباره فناوری این قطعه و راه‌های افزایش عمر باتری لپ تاپ ندارند. با توجه به اینکه جایگزینی باتری‌ لپ تاپ کمی اعصاب‌خردکن و گران است، پس از خرید باتری لپ تاپ، باید چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟

 

راه‌های افزایش عمر باتری لپ تاپ

در اینجا 6 راه ساده و موثر وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید به افزایش عمر باتری لپ تاپ خود کمک کنید:

 

نگذارید لپ تاپ بیش از حد گرم شود

مهمترین کاری که می‌توانید برای افزایش عمر باتری لپ تاپ انجام دهید، کنترل دمای آن است. اگر حس می‌کنید لپ تاپ‌تان نسبت به همیشه گرم‌تر است، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. اگر این موضوع با خاموش شدن ناگهانی دستگاه هم همراه باشد، باید بیشتر مشکوک شوید. چیزی مانع از خنک شدن دستگاه می‌شود، و دمای بالا برای باتری کشنده است.

با تمیز کردن فن، نگهداری و استفاده از دستگاه در دمای مناسب و روی سطوح صاف و محکم، این مشکل تا حد مطلوبی کنترل می‌شود.

 

در حین کار باتری را خارج یا وارد نکنید

برای افزایش عمر باتری لپ تاپ، وقتی که دارید با دستگاه کار می‌کنید، باتری را از لپتاپ بیرون نیاورید یا آن را جا نیندازید. تقریبا همه متخصصان توسیه می‌کنند که همیشه قبل از در آوردن باتری لپ تاپ، سیستم شما را کاملا خاموش کنید؛ در غیر اینصورت ممکن است باتری آسیب جدی ببیند.

چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود

از متد 80/20 استفاده کنید

دیگر چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟ یک راه ساده استفاده از متد 80/20 است. اگر با آن آشنایی ندارید، قاعده اصلی این است که شارژ باتری لپ تاپ هرگز (یا حداقل به ندرت) نباید کمتر از 20% و یا بیشتر از 80% شود. پایبند بودن به این قاعده شاید کمی چالش‌برانگیز باشد، اما اگر بتوانید آن را رعایت کنید عمر باتری شما بیشتر می‌شود.

نکته: برخی متد 80/40 را نیز برای باتری‌های لیتیومی پیشنهاد می‌کنند.

 

لپ تاپ خود را در شارژ رها نکنید

حتی اگر نمی‌توانید همیشه از روش 80/20 برای افزایش عمر باتری لپ تاپ استفاده کنید، سعی کنید لپ تاپ را برای مدت‌های طولانی در شارژ رها نکنید؛ مثلا از شب تا صبح.

برای اینکه مجبور نباشید همیشه این موضوع را به خودتان یادآوری کنید، می‌توانید از محصولاتی مانند Belkin Conserve Socket استفاده کنید که گاهی هم‌قیمت با یک باتری نو هستند!

 

نگذارید باتری لپ تاپ خالی تمام شود

بسیاری از پاسخ‌ها به سوال "چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟"، به نحوه شارژ و دشارژ باتری برمی‌گردد، از جمله این مورد.کاملا خالی شدن باتری هم برای خود باتری خوب نیست، و هم برای دستگاه. برای جلوگیری از آسیب به سخت افزار (از جمله باتری) مراقب باشید که اجازه ندهید باتری لپ تاپ شما به صفر درصد برسد.

 

از گوگل کروم استفاده نکنید!

مرورگر کروم یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش عمر باتری لپ تاپ می‌شود. با باز ماندن مرورگر انرژی بیشتری مصرف شده، سیستم زودتر خاموش می‌شود، چرخه‌های شارژ و دشارژ بیشتر می‌شود، و در آخر باتری زودتر خراب می‌شود. اگر واقعا به فکر افزایش عمر باتری لپ تاپ خود هستید، می‌توانید از فایرفاکس یا اپرا استفاده کنید.

اما مانند برخی دیگر از روش‌های افزایش عمر باتری لپ تاپ، ممکن است اینکار برای شما صرفه نداشته باشد. در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید برای بیشتر کردن طول عمر دستگاه‌تان سراغ چه راه‌هایی بروید.

 افزایش عمر باتری لپ تاپ

دیگر چه کار کنیم باتری لپ تاپ خراب نشود؟

  • به جای HDD از SSD استفاده کنید.
  • سیستم عامل‌تان را به‌روز نگه دارید.
  • میزان روشنایی صفحه نمایش را پایین بیاورید.
  • لوازم جانبی بدون استفاده را از لپ تاپ جدا کنید.
  • اگر به وای فای یا بلوتوث نیاز ندارید، آنها را خاموش کنید.
  • حالت صرفه جویی در باتری (Battery Saver) را فعال کنید.
  • از نرم‌افزارهای مناسب برای بررسی سلامت باتری استفاده کنید.
  • مطمئن شوید رم دستگاه برای پاسخگویی به نیازهای شما کافی‌ست.

 

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x