در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

چه زمانی باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟

چه زمانی باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟

چه زمانی باید باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟ شاید برا شما هم پیش آمده که پس از چند سال استفاده از لپ‌تاپ، شاهد ناکارآمدی در باتری لپ تاپ شوید. باتری‌های لپ‌تاپ عموماً در اوایل خرید شارژ را خوب نگه می‌دارند؛ اما بعد از طی یک الی دوسال کارایی خود را کم‌کم از دست داده و بی‌استفاده می‌شوند. و شما مجبور به تعویض یا خرید باتری لپ تاپ می‌شوید؛ اما اینکه چه زمانی دقیقاً باید باتری تعویض شود را ممکن است ندانید. در این مقاله شما را با ۶ نشانهٔ اینکه چه زمانی باید باتری را عوض کنیم؟ آشنا خواهیم کرد؛ پس تا پایان ما را همراهی کنید.

 

چه زمانی باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟

اگرچه بهتر است برای تشخیص مشکلات لپ تاپ خود با یک متخصص مشورت کنید، اما با علائم خرابی باتری می‌توانید با زمان تعویض باتری یا اینکه چه زمانی باید باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟ آشنا شوید. 

۶ علامت که باید برای باتری لپ تاپ خود باتری جدید تهیه کنید

زمان کم استفاده از لپ تاپ

یکی از بارزترین نشانه ها این است که زمان شارژ باتری زودتر از قبل به پایان می‌رسد. به طور متوسط​​، وقتی دستگاه فول شارژ باشد، بسته به برنامه‌های استفاده شده باید حدود شش ساعت انرژی یا شارژ را نگه دارد. اگر لپ تاپ شما به سختی دو ساعت شارژ نگه می‌دارد، به احتمال زیاد نشانه‌ این است که باتری باید تعویض شود.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه

شاید ایراداتی که گهگاهی در لپ تاپ ایجاد می‌شود، نشان دهنده مشکلات باتری نباشد. اما زمانی‌که دستگاه پیاپی خاموش شود، مشکل از باتری خواهد بود. اگر لپ تاپ شما به‌طور غیر منتظره، به‌خصوص بعد از شارژ خاموش شود. احتمالاً علت آن باتری معیوب است. و تا قبل ازینکه دستگاه آسیب ببیند، باتری را تعویض کنید.

آهسته شارژ شدن

علاوه بر مسائل ناشی از شارژ، اگر لپ تاپ شما بطور قابل توجه کند شارژ شود. ممکن است یک هشدار باشد. در واقع باتری لپ تاپ سالم در صورت وصل شدن به شارژر، به سرعت شارژ می شود و انرژی خود را حفظ می کند. اگر لپ تاپ شما با سرعت حلزون یا حتی بدتر از آن شارژ می شود. شاید لازم باشد باتری لپ تاپ خود را تعویض کنید.

گرم شدن بیش از حد

همهٔ لپ تاپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در حین استفاده، خود را خنک کرده و گرمای اضافی را دفع می‌کنند. غالباً، لپ تاپ که بیش از حد داغ می‌شود، پر سر و صدا نیز خواهد بود زیرا فن‌ها برای خنک کردن قطعات داخلی دستگاه بیش از حد کار می‌کنند. همین امر نشان‌دهندهٔ زمان تعویض باتری لپ تاپ است. 

توجه: همیشه لپ تاپ خود را از برق بکشید و در صورت گرم شدن دستگاه برای جلوگیری از آسیب بیشتر، استفاده از آن را متوقف کنید.

قدیمی بودن دستگاه

هیچ لپ تاپی برای همیشه ماندگار طراحی نشده است. اگر دستگاه شما مشکل باتری دارد، ممکن است به دلیل قدیمی بودن آن باشد. به طور کلی ، باتری های لپ تاپ پس از ۱ الی ۲ سال یا چرخه شارژ ۳۰۰یا ۴۰۰ بار شارژ و دشارژ شدن، مشکل ساز می شوند. اگر لپ تاپ شما قدیمی‌تر از این زمان باشد، بنابراین زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

هشدار‌های ویندوز

علاوه بر مشکلات عملکردی دستگاه، اکثر لپ تاپ ها از قبل به فناوریِ بررسی سلامت کلی مجهز شده‌اند. کاربران ویندوز، باید گزارش باتری برای بررسی سلامت باتری خود را در نظر بگیرند. بسته به پیام های لپ تاپ ، به راحتی می توانید زمان تعویض باتری لپ تاپ خود را تعیین کنید. به هر حال، هنگامی که ویندوز ظرفیت باتری را به کم‌ترین میزان تشخیص دهد. به صورت خودکار به کاربر هشدارهای لازم رامی‌دهد. هشدار ویندوز به‌صورت علامت ضربدر قرمز، در قسمت پایین نوار وظیفه و روی باتری نمایش داده می‌شود. این پیام مانند زمانی است که دستگاه باتری ندارد و به صورت مستقیم به پریز برق متصل است.

خبر خوب اینکه در ویندوز ۸ و ۱۰ قابلیتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند. زمان مناسب برای تعویض باتری لپ تاپ خود را بیابید. شما می‌توانید از روش زیر برای این‌کار اقدام کنید.

  • وارد بخش استارت شوید و در قسمت جستجو CMD را تایپ کنید. یا اینکه کلید win+R را فشار دهید.
  • بعد از وارد شدن به بخش CMD، در پنجره‌ٔ باز شده دستور powercfg/battreyreport را وارد کنید. سپس کلید Enter را بزنید.
  • در این مرحله، پس از انجام دستور بالا، در پنجره CMD فایلی با پسوند html ساخته می‌شود. این فایل حاوی گزارشی کامل از وضعیت باتری شما خواهد بود.
  • فایل را در مرورگر خود باز کنید. در این فایل شما شاهد اطلاعات کاملی از وضعیت باتری هستید.
  • برای فهمیدن زمان تعویض باتری در این قسمت، دو آیتم design capacity و full charge را بررسی کنید. اولی وضعیت کلی شارژ باتری دستگاه در حالت اصلی را نشان می‌دهد. دومی نشانگر وضعیت فعلی باتری است. میزان فاصله این دو عدد هر‌قدر که بیشتر باشد، نیاز تعویض باتری بیشتر است.