در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

منظور از چند سلولی بودن باتری لپ تاپ چیست؟

منظور از چند سلولی بودن باتری لپ تاپ چیست؟

همه ما از چند سلولی بودن باتری لپ تاپ مطلع هستیم. اما سلول باتری لپ تاپ دقیقا چیست؟ هر باتری لپ تاپ چند سلولی با باتری‌های دیگر چه تفاوتی دارد؟ تعداد سلول‌های باتری لپ تاپ به ما چه چیزی می‌گوید؟ و بسیاری سوالات دیگر. در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم. با ماهمراه باشید.

 

سلول باتری لپ تاپ چیست؟

هر سلول باتری لپ تاپ یک محفظه استوانه‌ای جداگانه در باتری‌ست که انرژی تولید می‌کند. در طراحی لپ تاپ، این سول‌ها به صورت سری، موازی و یا ترکیبی بسته می‌شوند، تا جریان و ولتاژ لازم برای دستگاه تامین شود.

برخلاف چیزی که ممکن است فکر کنید، تعداد سلول‌های باتری لپ تاپ لزوما به معنای قوی‌تر بودن باتری نیست. بنابراین، نباید همیشه تصور کنید که هر چه تعداد سلول‌ها بیشتر باشد، دوام باتری دستگاه شما هم بیشتر خواهد بود. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

 چند سلولی بودن باتری لپ تاپ

تفاوت باتری‌های لپ تاپ چند سلولی

تعداد سلول‌های باتری لپ تاپ در یک حالت می‌تواند معنی خاصی داشته باشد، و آن هم وقتی است که سلول‌هایی را با ویژگی‌های مشابه مقایسه می‌کنید. در این حالت سلول‌های بیشتر به معنی باتری‌ای با ساعت کار بیشتر، و البته حجیم‌تر و سنگین‌تر است. قدرت و ظرفیت باتری‌ها با واحد میلی آمپر ساعت (و گاهی میلی وات ساعت) اندازه گیری می‌شوند. پس اگر می‌خواهید باتری‌ها را با هم مقایسه کنید، کاری به چند سلولی بودن باتری لپ تاپ نداشته باشید و به ظرفیت آنها توجه کنید.

اگر مشخصات باتری‌ای با میلی آمپر ساعت را دارید، آن را در ولتاژ ضرب کنید تا میلی وات ساعت بدست آورید. برای تبدیل میلی وات ساعت به ساعت نیز باید آن را بر 1000 تقسیم کنید. البته حتی با استفاده از این فرمول (فرمول مصرف باتری) هم نمی‌توان چند سلولی بودن باتری لپ تاپ را ملاکی برای قدرت آن قرار داد.

قدرت باتری برای هر کس معنای متفاوتی دارد. برخی افراد با بهینه‌ترین شرایط (مثلا در یک اتاق خنک با کمترین میزان روشنایی صفحه نمایش) تنها با لپ‌تاپ خود به گشت‌وگذار در اینترنت می‌پردازند، برخی افراد هم از دستگاه‌شان برای کار استفاده می‌کنند. در اینجا نیز چند سلولی بودن باتری لپ تاپ تاثیر زیادی ندارد؛ چون ممکن است کار شما به‌گونه‌ای باشد که باتری را سریعا تخلیه کند.

قطعا برخی از لپ تاپ‌ها باتری‌های زمان استفاده بیشتری را به کاربر ارائه می‌دهند، که تعداد سلول‌های آنها معمولا دو برابر باتری‌های استاندارد است، اما از طرفی باعث افزایش وزن و اندازه نهایی دستگاه نیز می‌شوند.

 باتری لپ تاپ چند سلولی

تشخیص چند سلولی بودن باتری لپ تاپ

برای تشخیص چند سلولی بودن باتری لپ تاپ راه‌های ساده‌تری از باز کردن باتری وجود دارد (اینطور بگوییم: تنها وقتی باتری را باز کنید که قید آن را زده باشید). یک راه ساده توجه به لیبل لپ تا‌پ‌هاست که در آن مشخصات کلی لپ تاپ نوشته شده است.

همچنین، برای تشخیص چند سلولی بودن باتری لپ تاپ می‌توانید پارت نامبر قطعه را جستجو کنید، تا تمام اطلاعات آن به شما نشان داده شود. البته روی خود باتری هم چند سلولی بودن باتری لپ تاپ نوشته شده است، و می‌توانید به راحتی آن را پیدا کنید.