فروشگاه لپ تاپ بهار

عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟ مسلماً پاسخ قطعی نمی‌توان برای این سوال مطرح کرد. زیراکه عوامل بسیاری در افزایش یا کاهش طول عمر مفید باتری نقش دارند. از طرفی خواه‌ناخواه به مرور زمان کارایی باتری کاهش می‌یابد. و این مستلزم وصل بودن مدام دستگاه به شارژر می‌شود. اما برای اینکه به‌این زودی‌ها با این روند روبه‌رو نشویم. همچنین بدانیم عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟ تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

همان‌طور که اشاره شد مدت زمان مشخصی را نمی‌توان برای عمر باتری مشخص کرد.  با این وجود هر کمپانی سازنده باتری، مدت زمان مشخصی را برای عمر باتری در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال کمپانی dell عمر مفید باتری‌های خود را ۱۸ تا ۲۴ ماه مشخص کرده که بعد ازین زمان کارایی باتری تا حدودی کاهش می‌یابد. البته سایت‌هایی چون computer home این قضیه را از زاویه دید بهتری نگاه کرده و عمر باتری را تا سقف ۴ سال یعنی حدوداً ۱۰۰۰ بار شارژ و دشارژ شدن در نظر گرفته است.

در واقع عمر باتری، بر اساس تعداد چرخهٔ آن محاسبه می‌شود. یک بار شارژ و تخلیه کامل، یک سیکل در نظر گرفته می‌شود. بیشتر باتری‌ها حداکثر طول عمر ۵۰۰ سیکل دارند در حالی که برخی دیگر حداکثر عمر ۳۰۰ سیکل دارند. علاوه‌بر این، کیفیت سلول‌های مورد استفاده در هنگام تولید باتری نیز می‌تواند در طول عمر باتری تاثیر داشته باشد.

 طریقهٔ استفاده از باتری و تاثیر آن بر عمر باتری

آن دسته از کاربرانی که در طول روز، زمان زیادی را از لپ تاپ استفاده می‌کنند. به بیان دیگر دائما باید باتری را شارژ و دشارژ کنند، تا حد زیادی باعث کاهش طول عمر باتری می‌شوند.

از دیگر عواملی که باعث بروز کاهش عمر باتری می‌شود. استفاده از لپ تاپ، هنگامی‌که در حال شارژ شدن است. در این حالت، دستگاه از انرژی باتری کمتر استفاده می‌کند. و در مقابل انرژی را از شارژر دریافت می‌کند. همین امر در طولانی‌مدت عمر مفید باتری را کاهش می‌دهد.

راه‌های تشخیص طول عمر باتری

روش‌های مختلفی برای تعین طول عمر باتری یا تست سلامت باتری وجود دارد. از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها می‌توان به نصب برنامه‌هایی مانند؛ Hwmonitor، battery bar و  battery care نام برد. عملکرد این برنامه‌ها به این صورت است که بعد از شروع به آنالیز دستگاه می‌کند. و اطلاعاتی که کاربر نیاز دارد. با بررسی این اطلاعات شما به طول عمر حال حاضر دستگاه و همچنین میزان سلامت دستگاه خود پی می‌برید.

چگونه طول عمر باتری را افزایش دهیم؟

همانطور که در آغاز مطلب اشاره کردیم. بی تردید زمانی فرا می‌رسد که بالاخره طول عمر باتری کاهش می‌یابد. اما برای اینکه زمان این پروسه را کاهش دهیم. در ادامه تعدادی از کاربردی‌ترین ترفندهای افزایش طول عمر باتری را برای شما آوردیم.

  • حالت صرفه جویی در باتری را فعال کنید.
  • لوازم جانبی استفاده نشده را از پریز برق جدا کنید.
  • قبل از کاهش حداقلی باتری، دستگاه را به برق وصل کنید.
  • لپ تاپ خود را از سرما و گرما دور نگه دارید.
  • RAM کافی داشته باشید.
  • لپ تاپ خود را به برق وصل نکنید.
  • روشنایی صفحه را کم کنید.
  • Wi-Fi و بلوتوث را خاموش کنید.
  • از برق شهری برای شارژ کردن استفاده کنید.

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x