فروشگاه لپ تاپ بهار

چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم؟

چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم؟

چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم؟ مانند خارج کردن و یا تعویض باتری، این هم یکی دیگر از سوالاتی‌ست که بیشتر صاحبان لپ‌تاپ‌های با باتری داخلی مجبور به پرسیدن آن می‌شود. در ادامه روش غیر فعال سازی باتری لپ تاپ و مزایای و معایبی که می‌تواند داشته باشد را توضیح می‌دهیم.

 

دلایل نیاز به غیر فعال کردن باتری لپ تاپ

ممکن است شما لپ‌تاپی مدرن با باتری داخلی داشته باشید، اما نخواهید از باتری آن استفاده کنید. درباره غیر فعال سازی باتری لپ تاپ با هدف افزایش عمر و بحث‌های زیادی وجود دارد. گروهی معتقدند استفاده همیشگی از دستگاه بدون غیرفعال کردن و یا خارج کردن آن، باعث افزایش دمای باتری و صدمه دیدن آن می‌شود.

اما عده‌ای هم هستند که می‌گویند غیر فعال کردن باتری لپ تاپ ضروری نیست، و شما می‌توانید همیشه شارژر را به دستگاه متصل و از آن استفاده کنید. دلیل آنها این است که سیستم به صورت کاملا هوشمند، باتری لپ تاپ را پس از شارژ کامل از مدار خارج می‌کند. بنابراین، نیازی به غیر فعال کردن باتری لپ تاپ نیست و به باتری آسیبی نخواهد رسید.

البته پیش از تعویض هر قطعه دیگری در لپ‌تاپ‌هایی که باتری داخلی دارند نیز، باید باتری آنها را غیر فعال کرد. در ادامه توضیح می‌دهیم چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم.

 چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم

چگونه باتری لپ تاپ را غیر فعال کنیم؟

برخی لپ‌تاپ‌ها به شما اجازه می‌دهند تا به‌طور نرم‌افزاری و بدون باز کردن لپ‌تاپ، غیر فعال سازی باتری لپ تاپ را انجام دهید؛ مانند لپتاپ لنوو مدل ThinkPad 25 که برای خارج کردن مدار آن در باتری کافیست طبق مراحل زیر عمل کنید:

  1. در کادر جستجو در نوار وظیفه، Power را تایپ کنید، و گزینه Power Options را انتخاب کنید.
  2. روی Change what the power buttons do در پنجره سمت چپ کلیک کنید.
  3. روی Change settings that are currently unavailable در بالا کلیک کنید.
  4. تیک Turn on fast startup را بردارید، و تغییرات را ذخیره کنید.

حالا برای غیرفعال کردن باتری داخلی ، موارد زیر را انجام دهید:

  1. سیستم را خاموش کنید و آداپتور و هر کابل دیگری را از آن جدا کنید.
  2. لپتاپ را روشن کنید. هنگامی که لوگو نمایش داده شد، بلافاصله F1 را فشار دهید تا وارد ThinkPad Setup شوید.
  3. گزینه Config ➙ Power را انتخاب کنید، تا زیر منوی Power به شما نمایش داده شود.
  4. غیرفعال کردن باتری داخلی را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید.
  5. در پنجره تایید تنظیمات Yes را انتخاب کنید. باتری داخلی غیرفعال شده و سیستم به‌طور خودکار خاموش می‌شود.
  6. بین 3 تا 5 دقیقه صبر کنید تا کامپیوتر خنک شود، و بعد قطعات را تعویض کنید.

اگر لپ‌تاپ دیگری دارید، می‌توانید این مسیر را امتحان کنید و ببینید باتری غیرفعال می‌شود یا خیر.

 غیر فعال کردن باتری لپ تاپ

آیا غیر فعال سازی باتری لپ تاپ همیشه ممکن است؟

در برخی لپ‌تاپ‌ها که باتری داخلی دارند، نمی‌توان باتری را مدارباز کرد. این مدل‌ها جریان DC را از باتری می‌گیرند، و امکان دریافت مستقیم جریان از آداپتور در آنها موجود نیست. این طراحی با هدف حفاظت از مدارات داخلی انجام می‌شود؛ زیرا تامین جریان پایدار از باتری بسیار راحت‌تر از آداپتور است.

برای غیر فعال کردن باتری لپ تاپ در این حالت و اگر نخواهید صرفا باتری را خارج کنید، باید لپ‌تاپ باز شده و مدارات آن را دستکاری کرد تا جریان مادربرد از آداپتور تامین شود.

برای اینکه متوجه شوید آیا لپ تاپ شما هم در این دسته قرار می‌گیرد، لپ تاپ را باز و مدارات آن را بررسی کنید. اگر در این زمینه تخصص کافی را ندارید، از تعمیرگاه‌ها و یا نمایندگی‌ها کمک بگیرید. اما در حالت کلی لپ‌تاپ‌ها جریان DC را مستقیما از باتری می‌گیرند، و نه از آداپتور.

 

در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x