در صورت تمایل به دریافت پنل همکاری لطفا نام کاربری (شماره موبایل) و مشخصات خود را از طریق واتساپ به شماره 09028309135 ارسال نمایید x

فروشگاه لپ تاپ بهار

هزینه نکنیم ؟؟؟ همه می توانیم یک تعمیرکار لپ تاپ باشیم

هزینه نکنیم ؟؟؟ همه می توانیم یک تعمیرکار لپ تاپ باشیم

مهم نیست که چگونه از لپ تاپ مان در برابر خراب شدن مراقبت می کنیم

اینطور به نظر می آید که دیر یا زود لپ تاپ ما ضربه می خورد یا یک فنجان قهوه از کیبورد لپ تاپ ما پذیرایی میکند شاید هم بد تر

 

مادامی که افراد زیادی فکر میکنند باید لپ تاپ خراب خود را برای تعمیرات تحویل نمایندگی دهند ما راه کارهایی ارزان قیمت تری را برای حل مشکلات کلی لپ تاپ شما در نظر داریم چون همه ی ما می توانیم با چند ابزار پیش پا افتاده کمی زمان و چند قطعه بسیار ارزان قیمت تر از هزینه تعمیرات نمایندگی مشکلات لپ تاپمان را حل کنیم به شما قول می دهیم چیزی سخت تر از پروژه های حرفه فن دوران مدرسه در انتظار شما نیست.

در مرحله اول سراغ یکی از معمول ترین مشکلاتی که گریبان گیر شارژر یا همان آداپتور لپ تاپ ما خواهد شد میرویم.

درست تصور کردید قطعی سیم شارژر(در تمامی مراحل آموزشی بهار مگ میزان زمان حدودی لازم برای تعمیر , ایزار و موارد مصرفی لازمه ذکر می شود).

خوب همانطور که می دانید,خرابی سیم شارژر لپ تاپ یکی از مشکلات رایج در خرابی شارژرها است.که می تواند خطرات جدی را برای باتری و لپ تاپ شما به دنبال داشته باشد!خوب بدون شک بهترین راه برای حل این مشکل تعویض کامل سیم شارژر می باشد که به صورت مرحله به مرحله برای شما ترسیم می کنیم.

قبل از هر چیزی باید بریم سراغ تست آداپتور چون در بعضی موارد ایراد از آداپتور نیست بلکه از باتری لپ تاپ و یا مدار جانبی آن باشد.

 

مرحله ی: اول تست آداپتور

1-می توان آن را با یک مولتی متر (ولت متر) تست کرد. اگر ولتاژ یک آداپتور ۱۹ ولت سالم را تست نمایید, مولتی متر عدد ۱۹٫۵ ولت را نشان می دهد. این عدد کاملا نرمال و در رنج مجاز می باشد اما چنانچه این عدد برای مثال صفر و یا ۲۵ ولت باشد قطعا آداپتور خراب است.

- آداپتور را می توان با یک لپ تاپ و باطری سالم تست کرد. یک آداپتور سالم باید بتواند توان مورد نیاز لپ تاپ بدون باطری را حتی در صورتی که ۱۰۰% درصد ظرفیت CPU استفاده می شود را تامین کند و همچنین باید بتواند باطری لپ تاپ را به طور کامل شارژ کند. (البته در صورتی که از سالم بودن خود لپ تاپ اطمینان دارید)
۲- چنانچه از سالم بودن لپ تاپ و یا باطری خود اطمینان ندارید، می توانید  یک مدار تست برای آن درست کنید. برای این مدار تست فقط به یک مصرف کننده توان، مانند مقاومت و یک مولتی متر نیاز دارید. با یک فرمول ساده می توانید مقدار مقاومت را محاسبه کنید:
مقدار مقاومت = مقدار ولتاژ خروجی آداپتور جریان مصرفی آن
R=V/I
حتما باید به توان مقاومت توجه فرمایید حداقل ۱۰% باید بیشتر از توان آداپتور باشد. به عنوان مثال برای آداپتور ۱۹ولت ۴٫۷ آمپر مورد تست ما، میتوان مقدار مقاومت را به صورت زیر محاسبه کرد:
R = 19V / 4.7A = 4.043
مقدار مقاومتی که در مدار تست میخواهید استفاده کنید باید از این مقدار بیشتر باشد. نزدیکترین مقاومت قابل خریداری به این مقدار را انتخاب کنید. مقدار توان آداپتور مثال ما ۹۰ وات می باشد، بنابراین به عنوان مثال مقاومت ۴٫۳ اهم ۱۰۰ وات انتخاب مناسبی به نظر می رسد.
مقاومت را باید به دو سر خروجی آداپتور متصل کنید حتما دقت فرمایید که اتصالی ایجاد نشود چون ممکن است به آداپتور آسیب برساند. ولتاژ خروجی آداپتور را با مولتی متر اندازه گیری فرمایید باید تغییر چندانی نکرده باشد.

خوب تا اینجا روش های تست کردن آداپتور رو یاد گرفتین.اگر توی این مرحله مطمئن شدین که مشکل از آداپتور است پس باید برین سراغ مرحله ی دوم تعمیر شارژر لپ تاپ!

 اگر میخای بدونی بدون باز کردن فن چطور اونو تمیز کنی!

این مطلب رو بخون

چگونه فن لپ را بدون باز کردن تمیز کنیم؟

مرحله ی دوم:تعمیر آداپتور لپ تاپ

باز کردن قاب لپ تاپ

همانطور که می دانید قاب شارژر به صورت پرسی است و پیچی برای باز کردن ندارد,پس باید به نحوی با یک چیز نوک تیز از طریق شیارهای کناری آن را باز کنید!!بهتر است این مرحله از کار را به دقت انجام بدهید تا به ظاهر شارژرتان آسیبی وارد نشود.

 

مرحله ی سوم:جدا کردن لایه‌های محافظ فلزی و پلاستیکی دور مدارات

دور مدارات شارژر یک لایه‌ی عایق پلاستیکی و یک قاب فلزی قرار دارد. قاب فلزی فقط از یک نقطه‌ی کوچک به مدار لحیم شده است که به راحتی می‌توان آنرا با هویه و قلع‌کش جدا کرد. قاب فلزی به راحتی جدا می‌شود. لایه‌ی عایق هم با مقدار زیادی چسب به مدار چسبیده است که البته چسب محکمی نیست و می‌توان با کمی دقت این لایه را سالم جدا کرد.

خوب توی این مرحله بباید قطعه‌ی مشکل‌ساز را پیدا کرده و لحیم پایه‌هایش را با هویه محکم کنیم. البته کمی لحیم اضافه هم به پایه‌ها بزنیم بهتر است.

 

مرحله ی آخر: بستن شارژر

لایه‌ی عایق را با دقت چسب و سر جایش محکم می‌کنیم و بعد قاب فلزی را هم دورش قرار داده و محل اتصالی را که جدا کرده بودیم دوباره لحیم می‌کنیم. مدار را که حالا دوباره ساندویچ شده است، داخل قاب قرار می‌دهیم. قبل از چسباندن قاب اول امتحانش کنید که به درستی جا برود. فراموش نکنید که کمربند شارژر را هم که کابلها را جمع می‌کند، سر جایش قرار دهید. حالا لبه‌های قاب را به مقدار کافی چسب بزنید (لبه‌های هر دو نیمه‌ی قاب را) و آنها را محکم روی هم فشار دهید.

سایر مقالات